Żywność modyfikowana genetycznie - obawy i korzyści
Szacuje się, że dwie trzecie Francuzów są zdecydowanie przeciwne uprawom roślin zmodyfikowanych genetycznie. W niedzielę ponad tysiąc radykalnych obrońców środowiska, wspieranych przez parlamentarzystów z Partii Zielonych, zniszczyło na południu Francji pole z genetycznie modyfikowaną kukurydzą.
Tymczasem z badań Francuskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sanitarnego Żywności (Afssa) wynika, że żywność modyfikowana genetycznie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie konsumentów, przynosząc więcej korzyści niż ewentualnych zagrożeń.
Ponieważ modyfikowane genetycznie uprawy ryżu, kukurydzy czy bawełny są bardziej odporne na choroby i szkodniki, będzie można zmniejszyć zużycie szkodliwych dla zdrowia herbicydów i pestycydów. Pozwoli to też obniżyć koszt upraw, co ma duże znaczenie szczególnie w krajach rozwijających się - uważa agencja.
Raport podkreśla, że dzięki zwiększeniu produkcji i podniesieniu wartości odżywczych roślin, jak np. uprawa ryżu wzbogaconego o witaminę A, będzie można lepiej walczyć z problemem głodu w niektórych krajach.
Autorzy raportu przypuszczają, że dzięki genetyce będzie można wyprodukować odmiany roślin odporne na skażenia wytwarzanymi przez grzyby mykotoksynami, dzięki czemu pasze będą zdrowsze dla zwierząt. Jednak na razie nie zostało to jednoznacznie udowodnione.
Według Afssa, trudno obecnie ocenić ryzyko związane z genetycznie modyfikowaną żywnością. "Dotychczas nie można wykazać związku między ryzykiem skażenia toksynami czy ryzykiem chorób alergicznych a obecnością na rynku genetycznie modyfikowanej żywności. Nie wyklucza to, że takie ryzyko może istnieć. Jednak obecnie nie można go sprecyzować" - napisali autorzy raportu.
Francuski rząd rozważa przeprowadzenie referendum w sprawie wprowadzenia upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie.