Trwa ładowanie...
d19jtvb

Żydzi powinni ograniczyć podróże do Polski? Wydanie zalecenia możliwe

Nad wydaniem takiej rekomendacji zastanawia się jedna z największych międzynarodowych żydowskich organizacji praw człowieka - Centrum Szymona Wiesenthala. Powód? Obawa przed możliwym niebezpieczeństwem czekającym Żydów, "jeśli antysemityzm nie ustąpi".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Centrum Szymona Wiesenthala rozważa wydanie rekomendacji ws. podróży do Polski
Centrum Szymona Wiesenthala rozważa wydanie rekomendacji ws. podróży do Polski (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d19jtvb

Co znalazłoby się w rekomendacji, nad wydaniem której zastanawia się Centrum Wiesenthala? Zalecenie ograniczenia wizyt Żydów w Polsce tylko do odwiedzenia "grobów przodków i obozów zagłady z czasów Holokaustu".

O sprawie donosi RMF FM. To pokłosie uchwalenia w Polsce nowelizacji ustawy o IPN.

"Takie działanie podejmowalibyśmy z wielką niechęcią. Nie jesteśmy wrogami Polski. Nasze Centrum przyciągnęło setki żydowskich i nieżydowskich przywódców na dziesiątki misji w ciągu ostatnich czterech dziesięcioleci" - podkreślili w oświadczeniu dziekan i założyciel Centrum rabin Marvin Hier oraz wicedziekan Abraham Cooper.

d19jtvb

Dlaczego więc zastanawiają się nad wydaniem rekomendacji? "Boimy się o Polskę, w której teraz historia Holokaustu jest kształtowana na nowo przez siły polityczne, które chcą pogrzebać brzydką przeszłość, która obejmuje mordowanie Żydów przez Polaków podczas Holokaustu i bezpośrednio po II wojnie światowej"- tłumaczyli.

Zwrócili uwagę, że "jeśli uwolniony antysemityzm nie ustąpi". Żydzi mogą być w niebezpieczeństwie. Zapewnili jednocześnie, że będą przyglądać się sytuacji, po czym podejmą odpowiednie działania.

Zobacz także: Ustawa o IPN. PO składa projekt nowelizacji

Źródło RMF FM

d19jtvb

Podziel się opinią

Share
d19jtvb
d19jtvb
Więcej tematów