PolskaŻycie Jana Pawła II inspiracją dla filmowców

Życie Jana Pawła II inspiracją dla filmowców

Życie i twórczość Jana Pawła II od dawna inspirowały filmowców. Jeszcze w tym roku oczekiwane są premiery dwóch filmów: "Karol - historia człowieka, który został papieżem" włoskiego reżysera Giacomo Battiato oraz animowana ekranizacja "Tryptyku rzymskiego" polskich twórców.

03.04.2005 | aktual.: 03.04.2005 09:09

Włoski film telewizyjny "Karol - historia człowieka, który został papieżem" przygotowany został dla włoskiej telewizji komercyjnej Mediaset. Składa się z dwóch odcinków 90-minutowych. Pierwsza część opowiada o losach Karola Wojtyły podczas II wojny światowej, a druga, jeszcze nie ukończona, dotyczyć będzie okresu powojennego, aż do wyboru na papieża. Premierowy pokaz pierwszej części filmu zaplanowano na 14 kwietnia w watykańskiej Auli Pawła VI.

Obraz wyreżyserował sześćdziesięcioletni Giacomo Battiato, który napisał scenariusz filmu o Karolu Wojtyle na podstawie jego autobiografii pt. "Dar i Tajemnica". Twórcy filmu otrzymali od Jana Pawła II uwagi faktograficzne oraz informacje na temat polskich zwyczajów religijnych w czasach młodości Karola Wojtyły.

W roli Wojtyły zobaczymy Piotra Adamczyka. W filmie zagrają też Olgierd Łukasiewicz, Artur Żmijewski, Kinga Preis, Mateusz Damięcki, Grażyna Szapołowska, Anna Cieślak, aktorzy z Włoch, Kanady, Hiszpanii i Niemiec oraz prawie 7 tys. statystów.

Od kilku miesięcy w studiu filmowym w Bielsku-Białej trwają prace nad animowaną ekranizacją poematu papieża "Tryptyk rzymski". Oprócz sztabu animatorów-rysowników przy filmie pracują artyści z lubelskiego Teatru Wizji i Ruchu, "ożywiając" postaci z fresków Kaplicy Sykstyńskiej, które będą potem wkomponowane w animację.

Jest już gotowe nagranie dźwiękowe poematu, tekst czyta Krzysztof Kolberger, muzykę skomponował Wojciech Kilar.

We Włoszech w marcu odbyła się telewizyjna premiera dokumentalnego filmu o Janie Pawle II. Reżyser Roberto Burchielli oraz pomagający mu dziennikarze Mauro Parissone i Salvatore Mazza pracowali nad obrazem przez trzy lata. Prawie godzinny film nosi tytuł "Giovanni Paolo II - sine die".

W 2000 r. kontrowersje wzbudziło wyemitowanie przez TVP amerykańskiego filmu dokumentalnego o papieżu pt. "Jan Paweł II - Papież Tysiąclecia". Film zawiera m.in. sugestię, że Jan Paweł II podczas II wojny światowej nie pomagał Żydom, choć nie przedstawiono żadnych informacji, czy w ogóle miał taką możliwość.

Inny włoski film o papieżu, który dystrybuowany jest na kasetach wideo, to "Jan Paweł II: pontyfikat spełnionych nadziei". Obraz dokumentuje najważniejsze wydarzenia pontyfikatu papieża-Polaka. Zawiera relacje z pielgrzymek, wygłoszonych homilii, spotkań z politykami, a także przypomnienie najdramatyczniejszych wydarzeń związanych z zamachem na Ojca Świętego. Film zrealizowała Telewizja Watykańska.

W 2003 r. nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazał się film wideo "Przyjaciel Boga. Dzieje wielkiego pontyfikatu 1978-2003". Jest to dokumentalny obraz ukazujący 25 lat pontyfikatu papieża. Narratorem w filmie jest papieski fotografik Arturo Mari. Film wyreżyserowała Katarzyna Kotula.

W niektórych kinach przypominany jest film, który w 1981 roku nakręcił Krzysztof Zanussi. "Z dalekiego kraju" opowiada o wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża. Karola Wojtyłę grał Cezary Morawski, wystąpili także Zbigniew Zapasiewicz, Tadeusz Bradecki, Jerzy Stuhr.

Ponadto w 1988 roku Michael Anderson zrealizował film na podstawie sztuki Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera", pod tym samym tutułem. W tym kanadyjsko-włosko-niemieckim obrazie zagrali m.in. Burt Lancaster i Daniel Olbrychski. Wiele scen nakręcono w Krakowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)