Zwyczaje seksualne nastolatków
"Pokaźna mniejszość" piętnastolatków ma za sobą stosunek płciowy - wynika z badania niemal 34 tys. dorastających dziewcząt i chłopców z 24 krajów Europy i Ameryki Północnej. Wynika z nich również, że nastolatki są w sumie dobrze zabezpieczone przed zajściem w ciążę.
Dr Emmanuelle Godeau z Service Medical du Rectorat de Toulouse we Francji powiedziała Reutersowi, że większość aktywnych seksualnie nastolatków (82%) stosuje prezerwatywy lub tabletki. Jednak w dalszym ciągu 13,2% przebadanych, aktywnych seksualnie 15-latków przyznawało, że podczas ostatniego stosunku nie zastosowało żadnej formy antykoncepcji.
Nasze wyniki badań - zbieżne z resztą literatury naukowej z tego zakresu - świadczą o tym, że nastolatki są w sumie dobrze zabezpieczone przed zajściem w ciążę, ale że w kilku krajach pozostaje miejsce na poprawę promocji odpowiedzialnych zachowań seksualnych wśród dorastającej młodzieży - dodała Godeau.
Procent 15-latków mówiących, że mieli stosunek płciowy, wahał się - zależnie od kraju - od 14,1% w Chorwacji do 37,6% w Anglii. Do tego typu doświadczeń chętniej niż dziewczęta przyznawali się chłopcy.
Najpopularniejszymi środkami antykoncepcyjnymi wśród badanych nastolatków okazały się prezerwatywy. Skala ich wykorzystania była różna i zależała od kraju. Najmniej popularne okazały się one w Szwecji (gdzie jako zabezpieczenia używa ich 53% nastolatków), a najbardziej - w Grecji (89%).
Prezerwatywy, nawet jeśli nie są najlepszą metodą zapobiegania ciąży, mają tę zaletę, że chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - zauważają Godeau i jej współpracownicy w piśmie "Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine".
Autorzy tekstu odnotowali też, że wśród dziewcząt mających mniej niż 18 lat, które przed ciążą chroniły się wyłącznie prezerwatywami, skala "wpadek" w ciągu pierwszego roku ich stosowania wynosiła 14,5%.
Drugim pod względem popularności wśród badanej młodzieży środkiem antykoncepcyjnym okazały się tabletki antykoncepcyjne. Także w przypadku ich stosowania widać było różnice między krajami. Po środek ten sięga np. 3% młodzieży w Chorwacji oraz Grecji, a 48% - w niderlandzkiej części Belgii oraz w Holandii. Ogólnie tabletki są najbardziej popularne w Europie północnej i zachodniej.
Stosunkowo często deklarowano jednoczesne użycie tabletek i prezerwatyw. Tak robi od 2,6% badanej młodzieży w Chorwacji po 28,8% w Kanadzie.
Jak zauważa w artykule towarzyszącym dr John Santelli i jego współpracownicy z Columbia University w Nowym Jorku, stosowanie środków antykoncepcyjnych przez nastolatki przyjmuje szczególnie dużą skalę (i towarzyszą temu rzadsze ciąże) w krajach takich, jak Holandia, gdzie panuje "mocna akceptacja korzystania ze środków antykoncepcyjnych przez nastolatki i gdzie grupa ta ma zapewniony dostęp do antykoncepcji i edukacji seksualnej".