Zwycięstwo socjalistów w wyborach parlamentarnych w Portugalii
Według wstępnych oficjalnych wyników, niedzielne wybory w Portugalii wygrała opozycyjna Partia Socjalistyczna (PS) zdobywając 45,03% głosów i co najmniej 119 mandatów w liczącym 230 deputowanych parlamencie.
21.02.2005 | aktual.: 21.02.2005 06:35
Rządząca dotychczas Partia Socjaldemokratyczna (PSD), której przywódcą jest obecny premier Pedro Miguel de Santana Lopes, zdobyła - według danych Krajowej Komisji Wyborczej - 28,70% głosów i 73 mandaty.
Na dalszych miejscach uplasowała się Portugalska Partia Komunistyczna (PCP) z 14 mandatami, wchodząca w skład dotychczasowej koalicji rządowej prawicowa Partia Ludowa (PP), która zdobyła 12 mandatów i skrajnie lewicowy Blok Lewicy (8 mandatów).
Nie jest jeszcze rozstrzygnięta walka o 4 mandaty, na które oddają głosy wyborcy zamieszkali za granicą.
Zwycięstwo socjalistów dowodzonych przez Jose Socratesa, ma wymiar historyczny bowiem zdobyli oni po raz pierwszy w swej historii absolutną większość w parlamencie.
Wyborcy opowiedzieli się zdecydowanie przeciwko obecnemu centrowo- prawicowemu rządowi i Partii Socjaldemokratycznej, która uzyskała wynik najsłabszy od 1983 r.
Premier Santana Lopes pogratulował w nocy z niedzieli na poniedziałek w wystąpieniu telewizyjnym przywódcy socjalistów Jose Socratesowi zwycięstwa i życzył powodzenia w sprawowaniu rządów.
Partia Socjalistyczna powróci do władzy po niespełna trzech latach w opozycji.
Wpływowe Portugalskie Stowarzyszenie Przemysłowe (AIP), skupiające największych pracodawców ogłosiło listę pilnych reform, od których zdaje się uzależniać poparcie dla lewicowego rządu. Oprócz redukcji wydatków na cele publiczne i zredukowania biurokratycznych zakazów hamujących rozwój gospodarki Stowarzyszenie wskazuje jako priorytetowe zadanie rządu podniesienie ogólnego poziomu oświaty i przygotowania zawodowego Portugalczyków.
"Konieczne jest podniesienie poziomu przygotowania zawodowego około miliona pracowników, których umiejętności nie odpowiadają wyzwaniom stojącym przed Portugalią", jeśli chce ona skutecznie współzawodniczyć w nowoczesnym świecie - brzmi konkluzja dokumentu ogłoszonego przez AIP.