Trwa ładowanie...
d3qm5wc

Zwrot ws. brexitu. Wlk. Brytania może wycofać wniosek o wyjście z UE

Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości stwierdził, że można jednostronnie wycofać wniosek o wyjście z Unii Europejskiej. Wielka Brytania mogłaby więc to zrobić, nie czekając na jednomyślną decyzję państw członkowskich, jeszcze przed zatwierdzeniem umowy brexitowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Orzeczenia sędziów Trybunału ws. brexitu należy się spodziewać wkrótce
Orzeczenia sędziów Trybunału ws. brexitu należy się spodziewać wkrótce (Agencja Gazeta, Fot: Jakub Porzycki)
d3qm5wc

Opinia rzecznika jest sprzeczna z wcześniejszymi analizami prawników z Komisji Europejskiej i unijnej Rady. Powołał się w niej na zapisy prawa międzynarodowego. Uznał, że decyzja o przystąpieniu do organizacji i wystąpienia z niej to wyraz suwerenności państwa i ta decyzja nie może być uzależniona od zgody pozostałych krajów członkowskich.

Rzecznik generalny Trybunału zajął się sprawą wniosku o wystąpieniu z Unii po otrzymaniu pytania szkockiego sądu, który poprosił o wykładnię czy i w jaki sposób można jednostronnie wycofać wniosek dotyczący wyjścia z Unii. Do sądu w tej sprawie zwrócili się politycy i aktywiści licząc, że będzie zorganizowane drugie referendum w Wielkiej Brytanii, w którym większość obywateli opowie się za pozostaniem w Unii i możliwe będzie wycofanie wniosku dotyczącego Brexitu.

Art. 50 Traktatu o funkcjonowaniu UE głosi, że każdy kraj ma prawo wystąpić ze Wspólnoty, nie ma jednak sprecyzowanych zapisów dotyczących postępowania w przypadku zmiany decyzji.

d3qm5wc

Orzeczenia sędziów Trybunału w tej sprawie należy się spodziewać wkrótce. Możliwe, że dojdzie do niego jeszcze przed 11 grudnia, na kiedy zaplanowane jest głosowanie ws. umowy brexitowej w brytyjskim parlamencie.

Źródło: polskieradio24.pl

Zobacz także: Ryszard Czarnecki o liście Mosbacher: to jest "unprofessional"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qm5wc

Podziel się opinią

Share
d3qm5wc
d3qm5wc
Więcej tematów