Trwa ładowanie...
d2n67b6

Zwierzęta także delektują się smakiemZwierzęta żywione w dzieciństwie różnorodnym pokarmem, jako dorosłe potrafią delektować się smakiem wielu potraw. Te zaś, które przez pierwsze miesiące życia jedzą wciąż to samo, lubią jeden określony smak. Jaki - o tym decydują geny.

d2n67b6

Takiego odkrycia dokonał polski naukowiec, a pisze o tym Gazeta Wyborcza. Praca doktora Macieja Stasiaka z Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN zdobyła niedawno pierwsze miejsce w dorocznym konkursie imienia Jerzego Konorskiego na najlepszą polską publikację z neurobiologii.

Wśród biologów od kilkudziesięciu lat toczył się spór. Część badaczy uważała, że dorosłym zwierzętom najbardziej smakuje taki pokarm, jakim były karmione w dzieciństwie, a część, że taki, jakiego nie jadły w dzieciństwie.

Postanowiłem przeprowadzić eksperyment, który dałby wreszcie jednoznaczną odpowiedź na pytanie: kto ma rację, zwolennicy pierwszej czy drugiej hipotezy - opowiada doktor Stasiak.

Po licznych eksperymentach biolog doszedł do wniosku, że spór między zwolennikami "dominacji przyzwyczajenia" i "dominacji nowości" jest tak naprawdę pozorny. Okazało się, że zwierzęta mają wrodzoną, genetycznie uwarunkowaną preferencję do określonego rodzaju pokarmu. Ujawnia się ona jednak w szczególnych warunkach - gdy młode karmione są w kółko jednym rodzajem pożywienia. Gdy zaś zwierzęta w pierwszym okresie życia mają dostęp do różnorodnych smaków - ta wrodzona preferencja jest "zamaskowana".

Naukowiec podkreśla, że wyniki uzyskał, nie krzywdząc zwierząt laboratoryjnych. Nawet mnie polubiły - powiedział Gazecie Wyborczej. (an)

d2n67b6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n67b6
Więcej tematów