Trwa ładowanie...
d3n2xxk

Związkowcy: ukarać winnych tragedii w Halembie!

Związkowcy z Sierpnia'80 domagają się ukarania winnych tragedii w kopalni Halemba, w której w listopadzie ubiegłego roku zginęło 23 górników. Związek wystosował w tej sprawie list do premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Share
d3n2xxk

Szef związku Bogusław Ziętek uważa, że pomimo górniczych raportów, które bezpośrednio wskazują winnych, nie ponieśli oni odpowiedzialności. Jak podkreślił, sankcje dotykają pomniejsze osoby odpowiedzialne za wypadek, a ścisłe kierownictwo jest chronione. Sierpień '80 nie wyklucza kolejnych protestów w tej sprawie.

Według ostatniego raportu przedstawionego przez Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, winnych nieprawidłowości i naruszenia zasad bezpieczeństwa w kopalni "Halemba" jest 37 osób. Szef urzędu zakazał części z nich pełnienia kierowniczych funkcji w górnictwie, sprawy pozostałych mają trafić do sądu i pracodawcy.

Komisji górniczej udało się ustalić, że kilkakrotnie sfałszowano próby pyłu węglowego w kopalni - tym samym neutralizowanie go nie było przeprowadzane prawidłowo. Za fałszowanie odpowiada m.in. pięciu pomiarowców i dwie osoby z dozoru. Sankcjami objęte są też osoby odpowiedzialne za używanie pod ziemią urządzeń elektrycznych, które nie spełniały wymaganych norm ognioszczelności.

Wśród 37 osób winnych dziewięć to członkowie kierownictwa kopalni, m.in. były dyrektor, a także przedstawiciele firmy Mard.

d3n2xxk

Podziel się opinią

Share
d3n2xxk
d3n2xxk
Więcej tematów