Związki partnerskie? Jest najnowszy sondaż
Większość Polaków opowiada się za wprowadzeniem związków partnerskich w kraju - wynika z badania przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej".
"Według najnowszego sondażu United Surveys by IBRiS dla 'DGP' i RMF FM, łącznie 54,3 proc. respondentów uważa, że dobrym pomysłem byłoby umożliwienie zawierania w Polsce związków partnerskich. Odpowiedź 'zdecydowanie tak' w tej kwestii wskazało 33,8 proc. osób. Przeciwne temu rozwiązaniu jest łącznie 41,9 proc. respondentów, w tym wariant 'zdecydowanie nie' zaznaczyło 26,2 proc. Z kolei 3,8 proc. osób nie ma zdania w tej kwestii" – czytamy w dzienniku.
"Wśród wyborców obozu rządzącego pomysł ten popiera łącznie 94,1 proc. ('zdecydowanie tak' wskazało 60,3 proc.). Z kolei zwolennicy opozycji głosują przeciwko takiemu rozwiązaniu – w tej grupie negatywny stosunek do związków partnerskich wyraża w sumie 84,2 proc. (odpowiedź 'zdecydowanie nie' udzieliło 51,1 proc.)" – podaje dziennik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od zachwytu po oburzenie. Zapytaliśmy Polaków o ocenę rządu Tuska
- Patrząc na wyniki w skali makro, absolutnie nie dziwi mnie to, że temat związków partnerskich został wzięty na tapet – komentuje w rozmowie z "DGP" politolog dr hab. Rafał Chwedoruk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekty o związkach partnerskich zakładają, że związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć. Przewidują one, że partner będzie miał prawo do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem pod władzą rodzicielską drugiej z osób i w wychowaniu jej dziecka.
Zgodnie z projektem, związek partnerski będzie można zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego. Osoby, które go zawrą, będą mogły nosić wspólne nazwisko. Ponadto projekt zakłada, że osoby w związku partnerskim będą miały prawo do wspólnego opodatkowania dochodów. Zyskałyby możliwość zawarcia majątkowej umowy partnerskiej w formie aktu notarialnego, która ustanowi wspólność majątkową. Partnerzy byliby zaliczeni do I grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny.
Przeczytaj także: