Trwa ładowanie...

Związek Polaków na Białorusi apeluje do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w obronie honoru żołnierzy Armii Krajowej

• Władze Związku Polaków na Białorusi zaapelowały do Witolda Waszczykowskiego o obronę honoru żołnierzy AK • Ich zdaniem, białoruski podręcznik historii oraz film "Ślady na wodzie" zawierają oszczerstwa pod adresem polskiego podziemia niepodległościowego • Autorzy apelu oczekują od szefa MSZ "zdecydowanych działań dyplomatycznych"
Share
Związek Polaków na Białorusi apeluje do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w obronie honoru żołnierzy Armii Krajowej
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d22fv8s

Władze Związku Polaków na Białorusi skierowały do ministra spraw zagranicznych Polski list z apelem o obronę honoru żołnierzy Armii Krajowej. Ich zdaniem białoruski podręcznik historii 10. klasy oraz film "Ślady na wodzie" zawierają oszczerstwa pod adresem polskiego podziemia niepodległościowego i oczerniają legendarnych dowódców AK.

"Podręcznik i film oczerniają legendarnych dowódców AK"

Liderzy nieuznawanego przez białoruskie władze Związku - prezes Mieczysław Jaśkiewicz i przewodnicząca Rady Naczelnej Andżelika Borys - oraz prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi Weronika Sebastianowicz zwrócili się z prośbą o interwencję w tej sprawie do Witolda Waszczykowskiego.

d22fv8s

W liście do szefa MSZ cytują fragmenty podręcznika "Historia Białorusi 1917-1945". Jego autorzy oskarżają żołnierzy AK o mordy na obywatelach Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Ich ofiarami mieli być przede wszystkim "cywile, rodziny partyzantów oraz przedstawiciele białoruskiej inteligencji".

Z kolei nakręcona przez państwową wytwórnię Belarusfilm, fabuła "Ślady na wodzie" opowiada o dzielnych funkcjonariuszach NKWD walczących z polskim podziemiem niepodległościowym na Grodzieńszczyźnie. Jego premiera zaplanowana jest na stulecie białoruskiej milicji, w marcu 2017 roku.

Oczekują zdecydowanych działań dyplomatycznych

Autorzy apelu do polskiego ministra spraw zagranicznych "oczekują zdecydowanych działań dyplomatycznych, potrafiących zatrzymać falę oszczerstw".

Związek Polaków na Białorusi powstał w 1990 roku. Od 2005 jego władze są podzielone na te uznawane przez władze białoruskie oraz te, które są uznawane przez Polskę.

Marek Grabski

d22fv8s

Podziel się opinią

Share
d22fv8s
d22fv8s
Więcej tematów