Świat"Zwiazda": pogorszyła się sytuacja Białorusinów w Polsce

"Zwiazda": pogorszyła się sytuacja Białorusinów w Polsce

Białoruska gazeta "Zwiazda" napisała,
że w ostatnich latach sytuacja Białorusinów w Polsce znacznie się
pogorszyła, co, jak zaznacza dziennik, jest związane z próbami
głębszego zasymilowania białoruskiej mniejszości.

Powołując się na niewymienionych ekspertów, "Zwiazda" pisze, że w ostatnich latach Białorusini mieszkający w Polsce mają "pewne problemy w wykorzystaniu języka ojczystego w sklepach, na ulicy i w transporcie publicznym". Zaś polska większość zaczęła "dosyć nieprzychylnie" traktować przejawy białoruskości.

Miński dziennik pisze też o przeszłości podkreślając, że polscy politycy w okresie międzywojennym traktowali Białorusinów jako naród, który należy polonizować. Zdaniem autora artykułu "ważną rolę w prowadzeniu polityki polonizacji pełnił Kościół katolicki".

Gazeta pisze, że po II wojnie światowej stosunek do białoruskiej mniejszości był zróżnicowany. Przypomina powstanie Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i wydawane przez nie pismo, powołanie Katedry Filologii Białoruskiej na UW, wspomina o białoruskich zespołach ludowych.

"Zwiazda" pisze, że w latach 1960-70 "sfera wykorzystania języka białoruskiego została zawężona, zaczęto likwidować białoruskie placówki oświatowe". Natomiast w latach 1980-90 "obserwowano aktywizację działalności białoruskiej inteligencji, powstawały polityczne i społeczne organizacje."

Gazeta pisze, że w styczniu tego roku pojawiła się informacja o rozwiązaniu Białoruskiego Zjednoczenia Demokratycznego, jedynej polskiej partii, która jednoczyła przedstawicieli białoruskiej mniejszości. Zdaniem "Zwiazdy", w Polsce okręgi wyborcze zostały tak podzielone, aby zmniejszyć możliwość dostania się kandydatów mniejszości narodowej do organów władzy państwowej.

"Zwiazda" pisze, że w październiku tego roku w prawosławnych świątyniach województwa podlaskiego, gdzie mieszka najwięcej polskich Białorusinów, zaczęto wprowadzać język polski do liturgii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)