Trwa ładowanie...
d1nqi6h

ZUS. Chcemy pracować, nawet po przejściu na emeryturę

Polacy nie wierzą w to, że uda im się utrzymać otrzymując wyłącznie świadczenia wypłacane przez ZUS. Ponad połowa badanych deklaruje, że chciałaby pracować także po emeryturze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ZUS. Polacy chcą pracować także po przejściu na emeryturę
ZUS. Polacy chcą pracować także po przejściu na emeryturę (money.pl, Fot: Rafał Parczewski)
d1nqi6h

1 października 2017 roku wiek emerytalny został obniżony. Obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że świeżo upieczeni emeryci nie mogą dłużej pracować. Taką chęć deklaruje, aż 54 proc. Polaków, wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

W większości taką chęć deklarują ludzie młodzi, znajdujący się między 25, a 34 rokiem życia. Być może na wyobraźnię młodych ludzi wpływa średnia wysokość emerytur w Polsce. A te wahają się od 2100 złotych na Podkarpaciu do 2800 złotych na Śląsku. Najniższe emerytury wynoszą w Polsce nawet poniżej 600 złotych brutto. Ta dana, choć ekstremalna także może interesować młodych. Wielu z nich pracuje na umowach o dzieło, które nie są "ozusowane".

Wiele mówi się o tym, że rząd Mateusza Morawieckiego chciałby to zmienić. Składka ZUS miałaby być odprowadzana także od umów cywilnoprawnych i umów o dzieło. Przeciwnym takiemu rozwiązaniu jest Jarosław Gowin. Prezes Porozumienia uważa, że takie rozwiązanie uderzyłoby w osoby wykonujące wolne zawody, naukowców i artystów.

d1nqi6h

PiS i zmiany w koalicji? Radosław Fogiel: jeszcze porozumienia nie osiągnęliśmy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1nqi6h

Podziel się opinią

Share
d1nqi6h
d1nqi6h
Więcej tematów