Żukowska przeprosiła Hołownię. Wręczyła mu kwiaty
Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska wręczyła Szymonowi Hołowni bukiet kwiatów. Posłanka przeprosiła marszałka Sejmu za swój wulgarny wpis odnoszący się do lidera Trzeciej Drogi. "Dziękuję Pani Przewodniczącej za dobre spotkanie" - napisał polityk w mediach społecznościowych, publikując zdjęcie z Żukowską.
Chodzi o wpis posłanki Lewicy z 9 marca. Lewica domagała się wówczas, by Sejm jak najszybciej przystąpił do procedowania projektów liberalizujących prawo aborcyjne. Hołownia zdecydował jednak, że debata w tej prawie odbędzie się 11 kwietnia, już po wyborach samorządowych.
Marszałek Sejmu stwierdził wówczas, że w kwestii aborcji potrzeba "spokoju i cierpliwości". "Wyp****alaj z tym spokojem" - napisała Żukowska w mediach społecznościowych.
Środowe spotkanie Żukowskiej i Hołowni odbyło się w gabinecie marszałka Sejmu. Wcześniej z bukietem kwiatów na sejmowym korytarzu posłanka została dostrzeżona przez dziennikarzy. Przekazała, że idzie przeprosić marszałka Hołownię i że kupiła mu bukiet goździków.
Żukowska poszła do Hołowni. Przeprosiła za wulgaryzm
Później posłanka w serwisie X odpowiedziała na wpis Hołowni, w którym marszałek podziękował "za dobre spotkanie". "Ja również dziękuję Panu Marszałkowi za pogłębioną rozmowę, ważne ustalenia i liczę na to, że w piątek się wszystko pomyślnie uda w głosowaniach w sprawie projektów dotyczących prawa do przerywania ciąży" -napisała.
15 marca w Radiu Zet Żukowska zapowiedziała, że 11 kwietnia "osobiście wybierze się z kwiatami do marszałka Szymona Hołowni, aby przeprosić za wulgarne słowa", jeśli 11 kwietnia w harmonogramie pojawią się projekty ustaw dot. aborcji.
Aborcja w planie prac Sejmu. Cztery projekty
W czwartek posłowie zajmą się w sumie czterema projektami zmian w prawie do przerywania ciąży.
W listopadzie Lewica złożyła dwa projekty dotyczące liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
W styczniu wpłynął z kolei projekt Koalicji Obywatelskiej. Również on zakłada, że kobieta ma prawo do przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Złożony w lutym projekt Trzeciej Drogi ma na celu odwrócenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Politycy Trzeciej Drogi zapowiedzieli również wniosek dotyczący przeprowadzenia referendum w tej sprawie.
Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedział się prezydent. Zdaniem Andrzeja Dudy "nie powinno być referendum w sprawach życia i śmierci".
Decyzja Hołowni, by projekty dotyczące aborcji procedować po pierwszej turze wyborów samorządowych, wywołała oburzenie Lewicy. Ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego przekonuje, że obietnica zmian w prawie aborcyjnym zapewniła obecnej większości wygraną w październikowych wyborach parlamentarnych. Złożone w tej sprawie projekty powinny być zatem rozpatrywane bez zbędnej zwłoki.
Źródło: x.com/WP Wiadomości