Postawili się Tuskowi. Czterech ministrów się wyłamało
"W 90% rządowy dokument strategii migracji jest dokumentem dobrym: ochrona rynku pracy, repatriacja, walka z wyłudzaniem wiz, większa kontrola. Natomiast jeden fragment, dotyczący łamiącego konstytucję uniemożliwienia samego nawet wnioskowania o azyl, jest nie do zaakceptowania" - napisała w serwisie X Anna Maria Żukowska, przewodnicząca Klubu Lewicy.
Premier Donald Tusk poinformował we wtorek po południu o przyjęciu przez Radę Ministrów strategii migracyjnej. Podkreślił, że była to "decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana".
Do wpisu Tuska odniosła się przewodnicząca Klubu Parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska, pisząc, że "fragment, dotyczący łamiącego konstytucję uniemożliwienia samego nawet wnioskowania o azyl, jest nie do zaakceptowania".
Żukowska zaznaczyła też, że strategia "została przyjęta ze zdaniami odrębnymi czworga ministrów konstytucyjnych Lewicy". "Pan Premier nie zgodził się na nasze poprawki dot. m.in. wpisania przestrzegania konstytucji do strategii" - napisała. "Jeżeli chodzi o planowaną legislację, nasze stanowisko pozostanie takie samo" - dodała Żukowska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wcześniej słowa premiera krytykowali już inni przedstawiciele Lewicy. - Prawo do azylu jest podstawową zasadą, która musi zostać zachowana, bo tego wymaga prawo Unii Europejskiej i konwencje, których jesteśmy - jako Polska - stroną - mówiła we wtorek wicemarszałkami Senatu Magdalena Biejat, wzywając rząd do współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Uwagi Polski 2050
Minister funduszy i polityki regionalnej podsumowała wtorkowe posiedzenie rządu i dyskusję nad strategią słowami: "bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa".
We wpisie w mediach społecznościowych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyjaśniła, że "na wniosek ministrów z Polski 2050 do strategii dopisano zapis gwarantujący, że czasowe zawieszanie rozpatrywania wniosków o azyl w sytuacji poważnego zagrożenia powinno być możliwe tylko pod kontrolą parlamentu, z zapewnieniem szczególnej ochrony grup wrażliwych (dzieci, kobiety w ciąży), w oparciu o najlepsze praktyki innych demokratycznych państw".
Główne kierunki działań
Strategia migracyjna powstała w ramach prac międzyresortowego Zespołu ds. Migracji, którego obsługę zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Główne kierunki działań wskazane w dokumencie dotyczą: dostępu do terytorium Polski, dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej, dostępu do rynku pracy, migracji edukacyjnych, integracji, obywatelstwa i repatriacji, kontaktu z diasporą.
Celem regulacji jest - jak zapisano - stworzenie przejrzystych i bezpiecznych zasad imigracji do Polski, kontrolowanej przez instytucje państwowe.
Podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej Tusk zapowiedział, że jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Dodał, że to prawo wykorzystywane jest wbrew jego istocie, m.in. przez Łukaszenkę, Putina i szmuglerów ludzi, dlatego będzie się domagał dla tej decyzji uznania w Europie.
Źródło: PAP/WP