Żubry szykują się do zimy
Żubry z Wolińskiego Parku Narodowego (WPN)
zmieniły już futro. To znak, że szykują się do zimy - twierdzą
opiekunowie zwierząt.
15.11.2004 | aktual.: 15.11.2004 16:13
Jak powiedział zootechnik zajmujący się w WPN tymi zwierzętami, Jarosław Ciesielski, futro żubrów stało się bujniejsze, okazalsze i bardziej gęste. Zdecydowanie wyglądają lepiej niż latem. To oznaka, że są już przygotowane na zmiany w przyrodzie i mrozy - dodał.
Futrzane "kożuchy" żubrów znakomicie chronią je przed mrozem; nawet wielogodzinne leżenie na śniegu nie grozi im przeziębieniem. Zimą żubry są znacznie spokojniejsze i odpoczywają bardzo długo. Na wypoczynku upływa im ok. 60 proc. doby. Jedną trzecią zajmuje im jedzenie, a tylko 10 proc. ruch.
Zimą część zwierząt gromadzi zapasy, inne na bieżąco szukają dostępnego pożywienia. O tej porze roku nie wystarczy im jednak pokarmu naturalnego i muszą być dokarmiane. Swój czas spędzają głównie w okolicach paśników z sianem. Lubią wracać w kolejne zimy do tych samych miejsc dokarmiania.
Podczas łagodnych zim z małą ilością śniegu żubry późno podchodzą do brogów z sianem; wolą żerować na łąkach i polach poza granicą lasu.
W kraju mamy ponad 780 sztuk tych zwierząt (dane z ostatniego wydania Księgi Rodowodowej Żubrów z 2002 roku). Można je oglądać w 11 ogrodach zoologicznych, 6 hodowlach oraz 5 siedliskach naturalnych.
Najliczniejsze stado bytuje w Puszczy Białowieskiej - ok. 350 sztuk. W pobliskiej Puszczy Knyszyńskiej żyje na wolności 26 tych ssaków, natomiast w Puszczy Boreckiej stado liczy 72 żubrów. Na południu, w Bieszczadzkim Parku Narodowym, bytuje stado liczące 169 żubrów. W Międzyzdrojach, w rezerwacie pokazowym Wolińskiego Parku Narodowego, żyje sześć żubrów.