Zrabowane dzieła sztuki. "New York Times" pisze o polskich muzeach
"New York Times" wziął na warsztat temat zrabowanych dzieł sztuki podczas II wojny światowej. Publicystka gazety przyznaje, że w tamtych czasach dochodziło do "systematycznej grabieży Polski przez nazistów", jednak i Polska ma swoje na sumieniu.
13.01.2020 | aktual.: 14.01.2020 06:41
Nina Siegal w nowojorskim dzienniku pisze, że sprawa zrabowanych dzieł sztuki "wciąż odbija się echem nad Wisłą". Wskazuje na to, że rząd próbuje "odzyskać ponad 63 tys. dzieł sztuki i dóbr kultury", spośród których "wiele skradziono" polskim Żydom.
"Eksperci mówią jednak, że Polska wykonała kiepską pracę w zapewnieniu tej samej sprawiedliwości holenderskim Żydom i innym, których dzieła sztuki ukradziono podczas wojny i skończyły w okupowanej przez Niemców Polsce, a teraz stanowią część oficjalnych kolekcji muzeów" - zaznacza publicystka "New York Times".
Zobacz także
Na potwierdzenie tej tezy autorka tekstu opisuje przypadek gdańskiego muzeum. Badacze odkryli, że w jego zasobach znajduje się 7 zaginionych obrazów z Niederlanndów.
"Naukowcy podejrzewają, że dziesiątki kolejnych są w miejscach kultury w innych polskich miastach, gdzie naziści gromadzili przedmioty zrabowane lub kupione w podejrzanych okolicznościach" - stwierdza Nina Siegal. Jednocześnie powołuje się na przygotowany, jednak nigdy nieupubliczniony raport organizacji Origins Unknown Agency. Według niej 81 dzieł sztuki przejętych w Holandii przez nazistów lub ich agentów "najbardziej prawdopodobnie" znalazło się w okupowanej Polsce.
Siegal napisała w tej sprawie do gdańskiej placówki. Kuratorzy stwierdzili, że sześć innych obrazów w ich kolekcji również znajduje się na liście Origins Unknown Agency. "Jednak, jak mówią badacze, polskie muzea oraz władze nie zrobiły wiele, by namierzyć dzieła" - napisano w nowojorskim dzienniku.
"Choć polskie wysiłki są frustrujące dla zewnętrznych badaczy, w kraju panuje powszechne przekonanie, że ludzie poza granicami Polski powinni uznać skalę strat w tym państwie"- stwierdza Siegal. Szacuje, że w czasie wojny zaginęło około 500 tysięcy dzieł sztuki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: "New York Times", RMF