Trwa ładowanie...

Fundacja Książąt Czartoryskich nie ma pieniędzy. Sąd ponownie nie zgodził się na likwidację

Fundacja Książąt Czartoryskich po raz kolejny złożyła wniosek o likwidację. Organizacja, która sprzedała Polsce za 100 mln euro część kolekcji Czartoryskich, w tym. m.in. "Damę z gronostajem", twierdzi, że nie ma pieniędzy na działalność. Sąd po raz kolejny wniosek oddalił, przekonując, że fundacja pieniądze ma i powinna z nich korzystać.
Share
Fundacja Książąt Czartoryskich po raz drugi złożyła wniosek o likwidację. Sąd się nie zgodził
Fundacja Książąt Czartoryskich po raz drugi złożyła wniosek o likwidację. Sąd się nie zgodziłŹródło: PAP, Fot: Jacek Bednarczyk
d9qrrsn

Pod koniec grudnia 2016 r. państwo odkupiło od Fundacji Czartoryskich część kolekcji, w tym słynną "Damę z gronostajem" Leonardo da Vinci. Koszt transakcji? 100 mln euro. Jednak, jak się wkrótce okazało, pieniądze te nie pozostały na koncie fundacji. Przetransferowano je do innych organizacji pozarządowych, w tym nowej fundacji rodziny Czartoryskich - Le Jour Viendra - w Liechtensteinie - informuje wyborcza.pl.

Zobacz także: Nie ma zgody na likwidację Fundacji Czartoryskich. Sąd oddalił wniosek

Zarząd Fundacji Czartoryskich postanowił ją zlikwidować. Pierwszy wniosek w tej sprawie trafił do sądu już w styczniu 2018 roku. Zarząd argumentował, że organizacji brakuje środków finansowych, co uniemożliwia jej działalność statutową. Sąd do tego wniosku się nie przechylił.

d9qrrsn

Fundacja nie poddała się i w ubiegłym roku po raz kolejny złożyła wniosek o likwidację. Władze przekonywały, że 25 tys. zł, jakimi fundacja dysponuje, wystarczy już tylko na wypłatę pensji pozostałym pracownikom i pokrycie kosztów likwidacji.

Zobacz także: Miliony Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie. Resort kultury idzie do sądu

Sąd z tym stwierdzeniem się nie zgodził. "W ocenie sądu wskazane w bilansie kwoty nie wskazują na wyczerpanie funduszy i majątku. Są to na tyle wysokie kwoty, by móc nadal realizować obrane cele” - cytuje fragment uzasadnienia sądu wyborcza.pl. Zdaniem sądu koszty procesu likwidacji to kwestia kilkuset złotych, a likwidator nie wykazał nawet, ilu pracownikom trzeba wypłacić pensje.

Sąd uznał także, że posiadane przez fundację pieniądze bez problemu pozwalają na dalsze realizowanie jej celów.

d9qrrsn

Zobacz także: Kontrola w nowej fundacji rodziny Czartoryskich. Wyników nie poznamy

Sprawa przekazania pieniędzy ze sprzedaży kolekcji Czartoryskich innym fundacjom od dawna budzi wiele kontrowersji. Dzięki staraniom Najwyższej Izby Kontroli odpowiednia instytucja w Liechtensteinie przeprowadziła inspekcję w Le Jour Viendra. Właśnie na konto m.in. tej organizacji trafiły środki od Fundacji Czartoryskich. Niestety, władze Liechtensteinu, które przeprowadziły kontrolę tłumaczą, że nie mogą stronie polskiej udostępnić jej wyników.

Źródło: wyborcza.pl

d9qrrsn

Podziel się opinią

Share
d9qrrsn
d9qrrsn
Więcej tematów