Wicepremier Piotr Gliński: walczymy o odzyskanie dzieł sztuki dla Polski
- Cały czas odzyskujemy kolejne dzieła sztuki, mniej i bardziej cenne. Mamy w katalogu 64 tysiące obiektów, które są opisane. (…) Wiemy o takich obiektach, które nie są stratą wojenną, ale w związku z wojną pozostały za granicą i nie możemy ich odzyskać – mówił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Telewizją Trwam.
Jak ujawnił wicepremier Piotr Gliński, w ministerstwie pracuje siedmioosobowy zespół specjalistów, który codziennie śledzi informacje, kontaktuje się z historykami sztuki, z kolekcjonerami, z właścicielami galerii, ze służbami.
- Te sprawy często nie są proste, bo nawet jeśli gdzieś znajdziemy i zidentyfikujemy obiekt, to za każdym razem jego status prawny i możliwość jego odzyskania są różne – podkreślał wicepremier.
Gliński o krytyce ze strony Agnieszki Holland: na miły Bóg!
- Cały czas odzyskujemy kolejne dzieła sztuki, mniej i bardziej cenne. Mamy w katalogu 64 tysiące obiektów, które są opisane. Natomiast tych, które zginęły w czasie wojny i w okolicznościach powojennych, jest trochę więcej – około pół miliona. Większość z nich po prostu została zniszczona - ujawnił prof. Piotr Gliński.
Według wicepremiera, wiele dzieł zostało wywiezionych za granicę przez osoby prywatne i nie są uznawane jako straty wojenne, co powoduje utrudnienia w udowodnieniu, kto jest prawnym właścicielem tych obrazów.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
- Wiemy o takich obiektach, które nie są stratą wojenną, ale w związku z wojną pozostały za granicą i nie możemy ich odzyskać. Mam na myśli osiem obrazów Bractwa św. Łukasza, tzw. Łukaszowców. Są to obrazy namalowane przez świetnych polskich malarzy, którzy zawiązali tę grupę św. Łukasza. Zostały namalowane na światową wystawę do Nowego Jorku w 1939 roku i były tam prezentowane. Są to obrazy przedstawiające polską historię, specjalnie zamówione, żeby przedstawić Polskę poprzez dzieła sztuki najlepszych polskich malarzy i niestety nigdy nie wróciły do Polski – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.
I jak dodał, Polska czyni starania, by odzyskać tzw. Łukaszowców. Minister chciałby, żeby cały cykl obrazów zawisł w Muzeum Historii Polski, które budowane jest na warszawskiej Cytadeli.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl