Trwa ładowanie...
dypv2w8
kradzież
20-05-2003 19:50

Zrabowana miedź napływa na rynki światowe z Iraku

Tysiące ton miedzi skradzionej z sieci energetycznych i budynków opuszczają każdego dnia Irak - podali kupcy w Kuwejcie. Skala rabunku jest tak wielka, że dostawy z Iraku dorównują jednej trzeciej całej podaży złomu miedzianego na świecie.

dypv2w8
dypv2w8

Pewien kupiec w Kuwejcie powiedział, że w ciągu minionych dwóch tygodni otrzymywał codziennie około tysiąca ton złomu miedzianego, wartego przeszło półtora miliona dolarów. Z tego co wie, kradziona miedź iracka trafia także do Turcji i Iranu.

Inny handlarz oświadczył, że iracki złom miedziany ma nabywców również w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pakistanie, Indiach i innych krajach. "Mam dziennie 200 ton, które idzie do (irackiego portu) Umm Kasr, a stamtąd do Sri Lanki i Indii, 200 ton do Iranu, a resztę wysyłam w równej ilości do Turcji i Emiratów" - powiedział.

Metal, kradziony i zbierany przez zwykłych Irakijczyków, pochodzi z podziemnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych, a ponadto z uszkodzonych i opuszczonych budynków.

Tona złomu miedzianego kosztuje obecnie w Europie Zachodniej około 1350 euro (1575 dolarów). (an)

dypv2w8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dypv2w8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj