Zostań obywatelem Republiki Doliny Rospudy
Działa już strona internetowa, na której można uzyskać symboliczne obywatelstwo
Republiki Doliny Rospudy - poinformowała Joanna Pertkiewicz z
Greenpeace Polska. Ta najmłodsza republika świata ma skupiać
wszystkie osoby, którym leży na sercu ochrona Doliny Rospudy przed
dewastacją z powodu budowy obwodnicy Augustowa.
Republika narodziła się 12 lutego 2007 r., kiedy to kilkunastoosobowa grupa ekologów założyła w sercu Doliny Rospudy obóz. Aktywiści zamierzają na miejscu bronić unikatowej, dzikiej przyrody przed piłami drwali i maszynami, najdłużej jak to możliwe.
Republika Doliny Rospudy on-linepowstała dlatego, żeby każdy człowiek, który nie ma możliwości przyjechania na miejsce, mógł choćby w symboliczny sposób wyrazić swoją obecność i protest przeciwko planowanemu zniszczeniu tego miejsca - wyjaśniła Pertkiewicz.
Po dokonaniu rejestracji na portalu można otrzymać paszport i symboliczne obywatelstwo Republiki. W ten sposób powstanie "internetowa społeczność" dająca wsparcie aktywistom obecnym w obozie.
Za pośrednictwem tej interaktywnej strony chcemy pokazać światu, że to symboliczne państewko istnieje. Jednocześnie ma ona przybliżać wszystkim obozową rzeczywistość i być forum, na którym można zaprezentować swoje poglądy na temat kontrowersyjnej inwestycji- zaznaczyła Pertkiewicz.
Jak zapewniła działaczka Greenpeace Polska, na portalu, który jest jeszcze ciągle w rozbudowie, aktywiści będą się starali informować o rozwoju sytuacji w dolinie przynajmniej raz dziennie. W przyszłości planowane są jest m.in. głosowanie obywateli Republiki nad wyborem fagi i godła czy np. wybory "drwala miesiąca", czyli osoby nie cieszącej się zbyt dużą popularnością w Republice.
Ostateczną zgodę na budowę obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy minister środowiska Jan Szyszko podpisał 2 lutego 2007 roku. W czwartek 15 lutego Urząd Zamówień Publicznych wydał decyzję stwierdzającą prawidłowość przeprowadzenia i rozstrzygnięcia przetargu na wykonawcę obwodnicy. Tego samego dnia inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - podpisała kontrakt ze zwycięzcą przetargu, firmą Budimex-Dromex.
Z zatwierdzonym przebiegiem obwodnicy nie zgadzają się organizacje pozarządowe, skargę na decyzję ministra środowiska złożył też Rzecznik Praw Obywatelskich, a Komisja Europejska zgłosiła swoje zastrzeżenia do inwestycji w liście przesłanym do rządu polskiego 12 grudnia 2006 roku.
Zdziwienie decyzją o rozpoczęciu inwestycji wyraził także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podczas swojej wizyty w Warszawie w ostatnią sobotę. Przypomniał wtedy, że Komisja Europejska do 15 lutego oczekuje wyjaśnień od rządu polskiego na temat planów budowy obwodnicy.
Zgodnie z deklaracjami ekologów, nie są oni przeciwni obwodnicy Augustowa, a jedynie budowie wariantu, który ma przeciąć Dolinę Rospudy w najszerszym miejscu. Opracowali nawet alternatywną trasę, która - podobnie jak wariant zatwierdzony - wymaga wyburzenia zaledwie 2-3 gospodarstw, nie przecina najcenniejszych przyrodniczo terenów i pozwala za jednym zamachem połączyć budowę obwodnicy Augustowa i Suwałk.