Zorza polarna w Polsce. "Trwamy w gotowości zorzowej"

Pojawienie się zorzy polarnej w Polsce jest rzadkim i niezwykłym zjawiskiem. W ostatnim czasie - ze względu na silne burze geomagnetyczne - okazji do jej obserwacji było całkiem sporo. Jak informują eksperci, warto zachować czujność. W najbliższym czasie znów może pojawić się na nocnym niebie.

Zorza w Polsce. Warto obserwować niebo
Zorza w Polsce. Warto obserwować niebo
Źródło zdjęć: © Pixabay

Do wystąpienia zorzy polarnej w Polsce potrzebne są burze magnetyczne, których w ostatnim czasie nie brakuje. W kwietniu były one tak silne, że świetlne rozbłyski było widać w krajach, znajdujących się na średnich i niskich szerokościach geograficznych: w Austrii, Rumunii, na Węgrzech czy w północnych regionach Włoch.

Zorza polarna w Polsce dzisiaj. Jakie są prognozy?

Zorza to zjawisko, którego wystąpienie ciężko jest dokładnie przewidzieć. Jeżeli zachodzą warunki - m.in. odpowiednie parametry wiatru słonecznego, silne burze geomagnetyczne oraz bezchmurna pogoda, prawdopodobieństwo pojawienia się zorzy wzrasta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak o poranku 8 maja poinformowali eksperci z bloga polskiastrobloger.pl, w nocy z wtorku na środę w Polsce można spodziewać się wystąpienia zorzy polarnej.

"Gotowość zorzowa wydłużona o noc 9/10 maja. Kto zmęczony po ostatniej nocy, niech solidnie odrobi straty snu, bo noc z wtorku na środę - o ile CME uderzy w czasie zgodnym z modelem ISWA - może okazać się nieprzespana" - przekazano za pośrednictwem Twittera.

Chociaż prognozy dzisiejszego poranka wciąż wskazują na możliwość wystąpienia zorzy, to czy będzie ona widoczna w Polsce, będzie wiadomo dopiero w późniejszych godzinach.

Zorza polarna. Polska. Dlaczego w ostatnim czasie pojawiają się tak często?

Zorze polarne są związane z cyklami magnetycznymi Słońca - ich okres trwa średnio około 22 lat. W tym czasie następuje przebudowa pola magnetycznego gwiazdy oraz jej przebiegunowanie.

Do wystąpienia zorzy w Polsce niezbędne jest wystąpienie silnej burzy geomagnetycznej. Jak w marcu 2023 roku informował dyrektor CMM-IMGW, Mariusz Figurski, "aktywność słoneczna wolnymi krokami podąża w kierunku maksimum cyklu aktywności, co oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk znacząco wzrasta".

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)