Trwa ładowanie...

Żona emira uciekła do Europy. Chce rozwodu

Jedna z żon emira Dubaju i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest w Europie. Kobiecie prawdopodobnie udało się uzyskać azyl w Niemczech. Księżna ma domagać się rozwodu z władcą Dubaju.

Żona emira uciekła do Europy. Chce rozwoduŹródło: East News, fot: wizard
d2wpjyk
d2wpjyk

Haja bint al-Husajn to jedna z co najmniej pięciu żon (które są matkami ponad 20 dzieci) szejka Muhammada Ibn Raszida Al Maktuma, emira Dubaju, wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 45-letnia księżna pochodzi z jordańskiej rodziny królewskiej, jest córką nieżyjącego już króla Husajna ibn Talala i przyrodnią siostrą obecnego króla Abdullaha II.

Ślub z emirem odbył się w 2004 r. Razem mają dwoje dzieci, 11-letnią Jalilę i 7-letniego Zayeda, z którymi kobieta przedostała się do Europy. Księżna zabrała ze sobą także 39 mln dolarów, a według innych źródeł 56 mln dolarów. Majątek jej męża szacuje się na 16 miliardów dolarów.

Doniesienia o ucieczce są o tyle prawdopodobne, że kobieta nie była widziana w swoim kraju od ponad miesiąca. W lutym zaprzestała też aktywności w mediach społecznościowych, gdzie regularnie zamieszczała relacje z wydarzeń, w których uczestniczyła. O możliwej ucieczce poinformowała organizacja "Detained in Dubai".

Żona emira będzie domagać się rozwodu z władcą Dubaju. Doniesienia zagranicznych portali są nieprecyzyjne. Część podaje, że księżna mogła szukać schronienia w Wielkiej Brytanii i to właśnie tam przebywa. Jednak w większości publikacji podawane są Niemcy. Także arabskie media piszą o tym, że żona emira jest w Niemczech, a w ucieczce pomagał jej niemiecki dyplomata.

d2wpjyk

Dubaj zwrócił się do Berlina o wydanie zbiegów. Niemcy odmówili. Komentatorzy obawiają się, że sytuacja może doprowadzić do kryzysu dyplomatycznego. Ucieczka książnej może też wpłynąć na relacje Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Jordanią. Haja jest siostrą króla Jordanii, a jej małżeństwo z emirem Dubaju miało zepewnić wymianę inwestycji, które zostały obiecane przy okazji ślubu.

Ucieczkę żony potwierdził sam szejk Ibn Raszid. Przeklął ją w jednym ze swoich wierszy opublikowanych na Instagramie. Portal "The Daily Beas" tłumaczy fragment poezji: "Nie ma dla ciebie miejsca przy mnie. Idź do tego, z kim jesteś zajęta! Niech to będzie dla ciebie dobre. Nie obchodzi mnie, czy jesteś żywa czy martwa".

Komentatorzy uważają, że władca nie ma żadnych szans na sprowadzenie kobiety z powrotem. Ich zdaniem, to także sygnał początku końca panowania emira w Dubaju.

d2wpjyk

Księżna Haya to nie pierwsza osoba z rodziny królewskiej, która spróbowała ucieczki z Emiratów. W zeszłym roku spod władzy ojca, szejka Ibn Raszida, chciała uwolnić się jego 33-letnia córka, księżniczka Latifa Al Maktoum. Kobietę pojmano u wybrzeży Indii, sprowadzono do Dubaju i słuch o niej zaginął.

Zobacz także: Mamerki. Poszukiwania bursztynowej komnaty. Zamiast niej… studzienka kanalizacyjna

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wpjyk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wpjyk
Więcej tematów