InnowacjeŻółw sprzed 75 mln lat "spodziewa się" potomstwa

Żółw sprzed 75 mln lat "spodziewa się" potomstwa

Naukowcy z Kanady odkryli skamieniałość żółwia sprzed 75 mln lat. W jego wnętrzu znajdowały się niezłożone jaja oraz gniazdo ze
złożonymi żółwimi jajami - informuje brytyjskie pismo "Biology Letters"

Obie skamieniałości znaleziono kilka lat temu w trudno dostępnym regionie kanadyjskiego stanu Alberta. Odkrycia dokonali naukowcy z University of Calgary i Royal Tyrrell Museum of Palaeontology. Ich zdaniem może ono rzucić nowe światło na ewolucję procesu reprodukcji żółwi.

Jak podkreślają badacze, to pierwszy przypadek znalezienia skamieniałości żółwia, który "spodziewa się" potomstwa. Niewiele brakowało i nie zauważono by, że we wnętrzu żółwia są skamieniałości młodych osobników. Szczęście w nieszczęściu polegało na tym, że okaz był nieco zniszczony. Dzięki temu zauważono, że we wnętrzu matki jest coś jeszcze - tłumaczy Francois Therrien z Royal Tyrrell Museum.

Gołym okiem widać było w ciele matki skamieniałości pięciu jaj. Tomografia komputerowa ujawniła, że pod skorupą żółwia jest ich jeszcze więcej. Zdaniem naukowców, żółw mógł wytworzyć około 20 jaj.

Gniazdo, które odkryto w pobliżu, założone było prawdopodobnie przez inną samicę. W jego wnętrzu znaleziono 26 jaj.

Oba znaleziska przynależą do tego samego gatunku żółwi o nazwie Adocus. Żółw ten, dochodzący do 40 cm długości, zamieszkiwał rzeki w epoce dinozaurów. W przeciwieństwie do dzisiejszych żółwich jaja, te które składał, miały twarde i grube skorupki.

Źródło artykułu:PAP
naukażółwciąża
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)