Żółta strefa. Jakie obowiązują obostrzenia? [ZASADY]
Wraz z rosnącą liczbą nowych przypadków zakażenia koronawirusem rząd decyduje się na wprowadzanie nowych obostrzeń. Jakie przepisy obowiązują w żółtej strefie?
15.10.2020 13:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Żółta strefa. Jakie obostrzenia?
Od 10 października niemal cała Polska objęta jest żółtą strefą. Wyjątkami są powiaty, w których sytuacja jest najgorsza i one włączone zostały do czerwonej strefy. Wraz ze wzrostami liczby zakażeń - w czwartek poinformowano o 8 099 nowych przypadkach - rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń, których celem jest zahamowanie liczby zakażeń koronawirusem w Polsce.
Jakie obostrzenia obowiązują w żółtej strefie? Jednym z nich jest obowiązek zasłaniania ust i nosa zarówno w otwartej, jak i zamkniętej przestrzeni. Obostrzenie to obowiązuje w całej Polsce. Zasłaniać usta i nos w przestrzeni publicznej należy w środkach transportu publicznego, a także w miejscach ogólnodostępnych, do których zaliczają się:
- drogi i place,
- teren cmentarzy,
- promenady i bulwary,
- miejsca postoju pojazdów,
- parkingi leśne,
- teren nieruchomości wspólnych.
Żółta strefa. Lista obostrzeń
W żółtej strefie obowiązują następujące obostrzenia:
- ograniczenia pojemności widowni podczas imprez masowych, targów, kongresów i wydarzeń kulturalnych,
- zmniejszenie limitu osób w restauracjach i innych lokalach gastronomicznych: Istnieje limit: 1 osoba na 4 m2.
- wpuszczenie na teren aquaparków i basenów 75 proc. obłożenia obiektu,
- w wesołych miasteczkach jest obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających z tych miejsc była nie większa niż 1 osoba na 10 m2 powierzchni wesołego miasteczka,
- ograniczenie liczby uczestników wesel i innych imprez rodzinnych: do 75 osób,
- ograniczenie pojemności kin do 25 proc. dostępnych miejsc,
- zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 150 osób.
Czytaj także: Koronawirus w Polsce. PiS chce zmobilizować lekarzy i zdyscyplinować Polaków
Żółta strefa. Gdzie obowiązkowe maseczki?
Obowiązek zasłaniania ust i nosa musimy realizować także w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.
Czytaj także: Czerwona strefa. Jakie obostrzenia obowiązują? [ZASADY]
Zasłaniać usta i nos musimy również w obiektach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). Przepisy te obowiązują również w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult).
To oznacza, że ust i nosa nie musimy zasłaniać m.in. w lasach, parkach, ogrodach botanicznych i zabytkowych czy plażach. Warunkiem jest zachowanie odstępu od innych osób wynoszącego 1,5 metra.