Trwa ładowanie...

Żołnierze Wyklęci. Andrzej Duda: "Pamięć o Bohaterach musi trwać"

W Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Andrzej Duda złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru więzione w budynku "Willi Jasny Dom". - Postanowili oni walczyć o wolną i suwerenną Polskę do samego końca - mówił w poniedziałek prezydent.
Share
Żołnierze Wyklęci. Andrzej Duda: "Pamięć o Bohaterach musi trwać"
Żołnierze Wyklęci. Andrzej Duda: "Pamięć o Bohaterach musi trwać"Źródło: PAP
d3ypoly

O wizycie Andrzeja Dudy w budynku willi "Jasny Dom" poinformowała prezydencka kancelaria. - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony na pamiątkę niezłomnych żołnierzy, którzy nie zgadzali się na sowiecką okupację. Postanowili oni walczyć o wolną i suwerenną Polskę do samego końca. Wielu więzionych, katowanych zapłaciło bardzo wysoką cenę za pragnienie niepodległej Polski - mówił prezydent przy ul. Świerszcza w Warszawie.

Duda podkreślił, że "w willi "Jasny Dom" w nieludzkich warunkach więziono i katowano ludzi". - Dzisiaj, dzięki spadkobiercom, możemy zwiedzać to miejsce, aby zobaczyć napisy na ścianach będące świadectwem tamtych dni. Dziękuję za budowanie pamięci, za dbałość o nią i opiekę. Pamięć o Bohaterach musi trwać - przekonywał podczas wystąpienia.

"Willa Jasny Dom" była siedzibą funkcjonariuszy z NKWD. Tu przetrzymywano m.in. polskich żołnierzy, w tym gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. "Nil".

d3ypoly

Żołnierze Wyklęci. Dzień "bardzo ważny dla prezydenta Dudy"

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych skomentował prezydencki minister Wojciech Kolarski. - 10 lat temu został ustanowiony przez Sejm świętem państwowym na pamiątkę wydarzenia sprzed 70 lat, czyli egzekucji członków IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - powiedział minister.

Zobacz też: Podatek od mediów. Władysław Kosiniak-Kamysz składa deklarację

W poniedziałek po południu w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia "ostatnim żyjącym weteranom walki o wolność, ale także tym wszystkim, którzy przyczynili się do zachowania pamięci o wydarzeniach z lat 40., 50., o bohaterach, których dzisiaj nazywamy żołnierzami wyklętymi, żołnierzami niezłomnymi".

d3ypoly

- Ta uroczystość będzie mieć kameralny charakter, inaczej niż to miało miejsce w poprzednich latach. W sposób symboliczny tego dnia prezydent wręczy oficerom Wojska Polskiego sześć nominacji generalskich - poinformował Kolarski.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest co roku 1 marca od 2011 roku.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Mateusz Morawiecki komentuje

O dniu "Żołnierzy Wyklętych" nie zapomniał premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu opublikował z tej okazji specjalny wpis w mediach społecznościowych. Czytamy w nim m.in., że obchodzone dziś święto "jest hołdem dla tych wszystkich polskich żołnierzy, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni".

d3ypoly

"Przypisywano im zbrodnie, których nie popełnili. Odmawiano im godności ludzkiej, dezawuując ich patriotyzm i złożoną przysięgę żołnierską, że „będą walczyć z wrogiem Polski do ostatniej kropli krwi”. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni, Powstańcy, Żołnierze Niepodległościowego Podziemia - dziś, w dniu 1 marca, obchodzimy pamięć o Nich" - czytamy na profilu Morawieckiego na Facebooku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ypoly

Podziel się opinią

Share
d3ypoly
d3ypoly
Więcej tematów