Trwa ładowanie...
29-05-2013 04:43

Żołnierze w Afganistanie walczą z wrogiem, w kraju walczą ze sobą

Ryzykują zdrowiem i życiem. Żołnierze, którzy wracają z zagranicznych misji często długo dochodzą do zdrowia. Niektórzy miesiącami muszą leczyć się z lęków i psychicznych zahamowań. Dziś obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Żołnierze w Afganistanie walczą z wrogiem, w kraju walczą ze sobąŹródło: AFP, fot: STRDEL
d2t5cfw
d2t5cfw

W Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego leczy się chorąży Robert Kuzajewski. Brał udział w misji w Afganistanie, gdzie został ranny odłamkami podczas patrolu. - Do tej pory wiele z nich tkwi we mnie - mówił żołnierz.

Z Afganistanu został przewieziony do specjalistycznego szpitala wojskowego za granicą. Fizycznie doszedł do siebie po miesiącu. Żołnierz wrócił do służby w kraju, ale wtedy pojawiły się problemy osobiste. Zaczął się izolować od rodziny i przyjaciół, a codziennością stały się lęki.

Przyznaje, że wspomnienia o wydarzeniach w Afganistanie przywoływały do niego nawet odgłosy fajerwerków czy burzy. - Wtedy czuło się wewnętrzny niepokój nawet z uciskiem w klatce piersiowej - mówił Kuzajewski.

Psycholog z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Maciej Zbyszewski podkreśla, że fachowa pomoc jest takim żołnierzom bardzo potrzebna. Często nie zdają sobie sprawy z problemu, a stres wpływa na relacje w rodzinie.

d2t5cfw

Problemy tej natury dotykają też rodziny żołnierzy wyjeżdżających na misje - myślą o swoich bliskich, a każda informacja o ataku na polski patrol to kolejny stres. Po powrocie do kraju niektórzy żołnierze nie radzą sobie ze stresem, mają problemy w komunikacji z bliskimi, czasem wpadają w alkoholizm, może też pojawić się przemoc w rodzinie.

Żołnierze biorący udział w misjach zagranicznych i ich rodziny mogą korzystać z bezpłatnej pomocy psychologów, jednak na terapię z psychologami decydują się nieliczni. Wielu weteranów twierdzi, że wciąż wśród żołnierzy panuje stereotyp silnego mężczyzny, który nie ma problemów nawet po traumatycznych przeżyciach.

d2t5cfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2t5cfw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj