Trwa ładowanie...

Żołnierze poparzeni na poligonie w Świętoszowie. Zapalił się czołg

Podczas ćwiczeń na poligonie w Świętoszowie zapalił się czołg Leopard 2A4 - podaje portal polska-zbrojna.pl. Poszkodowanych zostało czterech żołnierzy. Są poparzeni, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. - W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych została powołana komisja, która zbada okoliczności wypadku - potwierdza ppłk Artur Goławski, rzecznik dowództwa.
Share
Zdjęcie archiwalne
Zdjęcie archiwalneŹródło: zoom.mon.gov.pl / kpt. Dariusz Kudlewski/10 Brygada Kawalerii Pancernej
ddeln0h

W Świętoszowie od 7 września odbywało się szkolenie poligonowe pododdziałów 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Dziś (w czwartek - WP), około godziny 13.20, podczas ćwiczeń wydarzył się wypadek. Zapalił się jeden z czołgów Leopard 2A4. Poparzonych zostało czterech żołnierzy. - Poszkodowanym natychmiast udzielono pierwszej pomocy medycznej - zapewnia kpt. Adriana Wołyńska z 10 Brygady. Każde ćwiczenia wojskowe mają bowiem zabezpieczenie medyczne.

Nie wiadomo jeszcze, dlaczego do wypadku doszło. - Okoliczności zbada komisja, która została powołana w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych - przyznaje rzecznik prasowy ppłk Artur Goławski. Na miejsce zdarzenia pojechała także grupa dochodzeniowo-śledcza z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu.

10 Brygada Kawalerii Pancernej to jedna z największych jednostek pancernych w kraju. 3 tysiące żołnierzy "Dziesiątej" służy w batalionach pancernych, zmechanizowanym, dowodzenia i logistycznym, a także w dywizjonach artylerii samobieżnej i przeciwlotniczym, kompanii rozpoznawczej oraz saperów.

ddeln0h

Podstawowym wyposażeniem 10 Brygady są czołgi 2A4 Leopard, które do jednostek trafiły w 2002 roku. Obecnie brygada ma ok. 120 sztuk, a czołgiści szkolą się w jedynym w Polsce Ośrodku Szkolenia Leopard, wyposażonym w nowoczesne trenażery i symulatory.

Załoga czołgu Leopard 2A4 to cztery osoby: dowódca, działonowy, ładowniczy, kierowca. Czołg uzbrojony jest w 120-milimetrową armatę gładkolufową. 2A4 waży 62 500 kg. Może się poruszać z maksymalną prędkością 68 kilometrów na godzinę w przód i 31 km/h wstecz.

Magdalena Kowalska-Sendek, polska-zbrojna.pl

ddeln0h

Podziel się opinią

Share
ddeln0h
ddeln0h
Więcej tematów