Trwa ładowanie...
d2f5lda

Żołnierze oddali mocz na zwłoki talibów. Dlatego ich zabił?

Afgański żołnierz, który zastrzelił czterech francuskich żołnierzy i ranił 15 innych, uzasadniał swój czyn tym, co zobaczył na amerykańskim nagraniu wideo, na którym marines oddają mocz na zwłoki afgańskich talibów - poinformowała agencja AFP.

Share
d2f5lda

Agencja powołuje się na kilka źródeł w siłach bezpieczeństwa.

- To rzeczywiście żołnierz. Podczas pierwszych przesłuchań przez francuskich żołnierzy powiedział im, że zrobił to z powodu nagrania wideo, na którym amerykańscy żołnierze oddają mocz na zwłoki - powiedziało jedno z cytowanych źródeł.

- W pierwszych zeznaniach powiedział, że był bardzo zdeterminowany, by zabić żołnierzy, gdy zobaczył to nagranie - poinformowało inne źródło podkreślając, że zabójca "nie miał żadnych związków z talibami, chociaż nie nienawidził ich także".

Afgańscy talibowie oświadczyli w sobotę, że to oni zwerbowali afgańskiego żołnierza, który zabił czterech Francuzów należących do Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. Tego samego dnia francuski minister obrony Gerard Longuet powiedział, że zabójca był talibem.

d2f5lda

Afgański żołnierz otworzył w piątek ogień we wspólnej bazie sił Afganistanu i ISAF w dystrykcie Tagab w prowincji Kapisa, na północ od Kabulu. Zabił czterech Francuzów i ranił 15 innych, w tym ośmiu ciężko.

21-letni Afgańczyk, zidentyfikowany jako Abdul Mansur, został aresztowany po incydencie. Według ministra Longueta to dawny afgański żołnierz, który zdezerterował, najpewniej przeszedł do Pakistanu nim powtórnie wstąpił w szeregi Afgańskiej Armii Narodowej.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj nazwał zabicie czterech francuskich żołnierzy "czynem odosobnionym" i nie użył słowa "talibowie".

Czwartkowy atak był najtragiczniejszy w skutkach w historii 10-letniego zaangażowania francuskich sił zbrojnych w Afganistanie; zwiększył do 82 liczbę zabitych żołnierzy francuskich.

d2f5lda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f5lda
d2f5lda
Więcej tematów