Zobacz gigantyczny tunel pod Wisłą - pierwszy taki w kraju
W niedzielę po raz pierwszy można było wejść do tunelu przesyłowego Oczyszczalni Ścieków Czajka, zlokalizowanego pod dnem Wisły. W wydarzeniu wzięła udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - poinformował Bartosz Milczarczyk, rzecznik Urzędu M.St. Warszawy.
23.01.2012 | aktual.: 23.01.2012 13:49
Na spotkaniu można było podziwiać ostatni etap prac - układanie dwóch rurociągów o średnicy 1,6 m każdy. Po zakończeniu inwestycji nowym systemem transportowane będą ścieki z lewobrzeżnej części miasta do „Czajki”.
Pierwszy taki tunel
Tunel, służący do przesyłu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy został wybudowany z użyciem pierwszej w Polsce tarczy TBM. Długość konstrukcji to 1300 metrów z czego 300 metrów biegnie pod nurtem rzeki na głębokości ok. 10 metrów.
W gigantycznej komorze wejściowej o wysokości ok. 30 metrów zmieściłby się 13-piętrowy budynek. Konstrukcja komory umożliwi „rozpędzenie” ścieków, dzięki czemu bez dodatkowego sytemu pomp dotrą one na prawy brzeg.
To wszystko dla dobra Wisły
Rozbudowa i modernizacja „Czajki” to największa inwestycja środowiskowa w Europie. Dzięki niej nie tylko poprawi się jakość wody w Wiśle, lecz także Bałtyku.
Nowa „Czajka” wraz z układem przesyłowym umożliwi oczyszczanie 100% ścieków z obszaru Warszawy ujętych w miejskim systemie kanalizacyjnym (obecnie 60%).
Inwestycja polega na rozbudowaniu dotychczasowej oczyszczalni ścieków o nowe obiekty, które przejmą dodatkowo ścieki z północnej i centralnej części lewobrzeżnej Warszawy. Aby zmodernizowana oczyszczalnia mogła przejąć ścieki z tak poszerzonej zlewni jej docelowa przepustowość została zaprojektowana na 435,3 tys. m3/dobę.
Ponieważ lewobrzeżna i prawobrzeżna część miasta posiadają niezależne systemy kanalizacyjne transport ścieków z lewego brzegu na OŚ „Czajka” warunkuje wykonanie układu przesyłowego, który właśnie jest kończony.
Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” - Faza III współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Łączna wartość inwestycji wynosi ok. 850 mln euro, z czego aktualnie gwarantowane dofinansowanie z UE wynosi ok. 30% kosztów inwestycji.
Inwestycja jest w trakcie realizacji. Planowany termin zakończenia to II kwartał 2012 r.
Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni:
Umowa na rozbudowę i modernizację oczyszczalni została zawarta 30 stycznia 2008 r. Wartość kontraktu to 244 mln euro i 1 405 mln zł (z VAT). Z kolei umowa dla zakładu termicznej utylizacji osadów ściekowych została zawarta 1 sierpnia 2008 r i opiewała na 125,37 mln euro (z VAT).
Zakończenie budowy tunelu to kamień milowy w branży budowlanej: PRG Metro, Hydrobudowa Polska, Hydrobudowa 9 oraz Infra jako Wykonawcy, a Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie jako inwestor, pozostaną prekursorami światowych standardów bezwykopowego tunelowania w Polsce.