Trwa ładowanie...
20-05-2010 10:40

Zobacz aktualną sytuację na zalanych terenach

Poziom wód w Małopolsce obniża się. Nadal jednak bardzo trudna sytuacja jest na terenie województwa podkarpackiego, gdzie trwa ewakuacja mieszkańców gminy Gorzyce oraz województwa świętokrzyskiego.

Zobacz aktualną sytuację na zalanych terenachŹródło: PAP
d2e5ku3
d2e5ku3

Województwo świętokrzyskie

Podtopionych jest ponad 320 gospodarstw, dotychczas ewakuowano ponad 350 osób, a planowanych do ewakuacji jest 3 tysiące. Nie stwierdzono utrudnień w dostawach wody pitnej i żywności. Przerwane są dostawy prądu w 31 gospodarstwach w powiecie Kazimierza Wielka, gmina Kazimierza Wielka. Zablokowana jest droga K-79 w gminie Stopnica powiat Buski i gmina Bejce powiat kazimierski oraz droga powiatowa w Niekłaniu Wielkim, gmina Stąporków powiat konecki. Wojewoda wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Obrony Narodowej o skierowanie 270 żołnierzy oraz 2 pojazdów specjalistycznych PTS do gmin Połaniec i Nowy Korczyn.

Województwo podkarpackie

Trwa ewakuacja mieszkańców gminy Gorzyce. Najtrudniejsza sytuacja panuje w miejscowości Sokolniki. W akcji ratowniczej wykorzystywane są amfibie oraz przewidziane jest również użycie helikopterów. Fala na Wiśle nie opada.

Województwo małopolskie

Poziom wód w Małopolsce obniża się. W dwóch miejscach odwołano alarmy powodziowe, a pogotowia przeciwpowodziowe w 13. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest jeszcze w 13 miejscach, stan ostrzegawczy w 7 miejscach. Poziom wody w Wiśle w Krakowie obniża się. Obecnie wodowskaz w Bielanach wskazuje 792 cm, o 272 cm powyżej stanu alarmowego. Naprawiano wyrwę w wałach wiślanych przy ul. Zakole, zabezpieczono pęknięcie w wałach przy ul. Wioślarskiej i zabezpieczono obsunięty wał w Tyńcu.

Most Wandy jest już otwarty w obu kierunkach. Częściowo przywrócono komunikację w Płaszowie. Zamknięty jest ruch na moście Dębnickim (autobusy jeżdżą objazdem: od ronda Grunwaldzkiego przez ul. Monte Cassino, Zielińskiego, most Zwierzyniecki, Salwator, Kościuszki). Zamknięty jest stopień wodny w Dąbiu, most Nowohucki, ulice Nowohucka, Portowców i Ofiar Dąbia. Aleja Pokoju jest przejezdna, ruch komunikacji miejskiej odbywa się tam normalnie.

d2e5ku3

Nadal trudna sytuacja jest w gminie Szczucin, gdzie został skierowany helikopter. Trudne warunki panują również w gminie Szczurowa. W miejscowości Wola Przemykowska ewakuowano w nocy ok. 400 osób.

Wszystkie szlaki kolejowe w Małopolsce są przejezdne. Na drogach krajowych utrudnienia występują w dwóch miejscach:
- zamknięta DK 79 w m. Ławy (powiat nowotarski)
- zamknięta DK 79 w m. Koszyce (powiat proszowicki)

W chwili obecnej w całej Małopolsce bez prądu pozostaje 4640 odbiorców. W wielu miejscach województwa uaktywniły się osuwiska. Najpoważniejsze straty związane z osuwiskami zanotowano w powiatach wadowickim, brzeskim i nowosądeckim. Trudna sytuacja jest w Lanckoronie. Tam z powodu osunięć ziemi zagrożonych jest kilkadziesiąt domów.

Z powodu zalania ujęć wody i uszkodzonych wodociągów woda jest dostarczana beczkowozami i w butelkach w gminach Gdów, Wierzchosławice, Koszyce, Zator, Jordanów, Siepraw, Bobowa, Bochnia.

d2e5ku3

Do tej pory w Małopolsce ewakuowano ok. 3 tysięcy osób. Mieszkańcom pomagało 5462 strażaków PSP i OSP oraz 542 żołnierzy. Ze względu na długo utrzymujący się wysoki stan wód na rzekach i potokach województwa małopolskiego nastąpiły liczne przesiąki w obwałowaniach oraz w śluzach wałowych na terenie całego województwa. Są one na bieżąco zabezpieczane workami z piaskiem. W wyniku podtopienia spowodowanego przerwaniem wału w dalszym ciągu nie działa przepompownia melioracyjna w Jawiszowicach. Ze względu na przerwanie prawego wału rzeki Uszwicy została wyłączona pompownia w Natkowie i Woli Rogowskiej.

Uszkodzenia, lub przerwania wałów wystąpiły w 13 miejscach:
- Rzeka Uszwica w miejsc. Szczurowa Gmina Szczurowa powiat brzeski
- Rzeka Uszwica w rejonie pompowni Kwików Gmina Szczurowa powiat brzeski
- Rzeka Stradomka w miejsc. Łapanów Gmina Łapanów powiat bocheński
- Rzeka Skawinka w miejsc. Radziszów Gmina Skawina powiat krakowski
- Potok Dankówka w miejsc. Jawiszowice Gmina Brzeszcze powiat oświęcimski
- Rzeka Upust w miejsc. Zabrnie Gmina Szczucin powiat dąbrowski
- Rzeka Ulga w miejsc. Rzezawa Gmina Rzezawa powiat bocheński
- Potok Zygodówka w miejsc. Woźniki Gmina Tomice powiat wadowicki
- Rzeka Wisła w miejsc. Piotrowice Gmina Koszyce powiat proszowicki
- Potok Breńka w miejsc. Podborze Gmina Olesno powiat dąbrowski
- Rzeka Wisła w miejsc. Kraków - Nowa Huta w rejonie ul. Na Zakolu - uszkodzony wał kanału portowego, Wojewódzka Baza Przeciwpowodziowa została podtopiona.
- Rzeka Wisła w miejsc. Kłokoczyn Gmina Czernichów powiat krakowski - duża wyrwa w korpusie lewego wału wielkości około 30 m na 2,5 m
- Rzeka Wisła w miejsc. Kopanka Gmina Skawina powiat krakowski - pęknięcie korpusu prawego wału wzdłuż osi na długości około 30 m Kontynuowane będą prace związane z likwidacją uszkodzeń wałów na rzece Wisła i Uszwica. Monitorowane i doraźnie uszczelniane będą wały Wisły w Krakowie w okolicy ulic Nowohuckiej, Saskiej, Płaszowskiej, Księcia Józefa, Wielkanocnej, Klasztornej oraz Oś Lesisko.

W powiecie dąbrowskim (miejscowości Szczucin, i Gręboszów) w związku z utrzymującym się wysokim poziomem wody zostaną skoncentrowane największe siły i środki. Monitorowane i doraźnie uszczelniane będą wały w powiecie krakowskim głównie w okolicach Czernichowa, Skawiny.

d2e5ku3

Kontynuowane są działania związane z uszczelnianiem wałów i pompowaniem wody w powiatach: brzeskim (w gminie Szczurowa), w powiecie proszowickim (w miejscowościach Witów, Przemyków, Sokołowice, Koszyce) oraz w powiecie wadowickim (w gminie Spytkowice). Nadal prowadzone będzie pompowanie wody z rozlewiska w Podolszu w powiecie oświęcimskim zapobiegające zatopieniu oczyszczalni ścieków.

Województwo lubuskie

O godzinie 10.00 zostało ogłoszone pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów nadodrzańskich. Nie odnotowano wzrostu poziomu wód. Fala kulminacyjna spodziewana jest w niedzielę lub z niedzieli na poniedziałek. Cały czas pracuje zespół Zarządzania Kryzysowego.

Województwo dolnośląskie

Zamknięte są drogi:

d2e5ku3

- Droga gminna nr 1933D (powiat wrocławski) została zamknięta z powodu zalania przez rzekę Oławę na odcinku 50 m pomiędzy miejscowościami Groblice i Kotowice. Policja wyznaczyła objazd do Wrocławia przez Oławę.
- Droga gminna nr 17670D Marcinkowice-Zakrzów zalana na odcinku ok. 10m warstwą 15cm wody. Wyznaczono objazd przez Oławę
- Droga powiatowa nr 455 Jelcz-Oława została zamknięta z powodu zalania na odcinku ok 400 m. Objazd zorganizowano przez Janików i Minkowice Oławskie
- W dniu 20.05.2010 r. o godzinie 715 zamknięto most na Odrze w Oławie na drodze nr 455.
- Na odcinku drogi nr 1461 pomiędzy miejscowościami (gm. Bierutów) Kijowice i Kruszowice, droga zamknięta,

W związku z uruchomieniem polderu Lipki - Oława zostały ewakuowano 2 okoliczne wsie leżące na terenach zalewowych: Stary Górnik i Stary Otok. Ewakuacja objęła około 350 osób. Uruchomiony został także polder Blizanowice-Trestno.

Sytuacja na lewobrzeżnych dopływach Odry nie uległa zmianie. Nie ma zagrożenia powodziowego (zlewnia Nysy Kłodzkiej, Oławy, Ślęzy, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, Nysy Łużyckiej). Stany alarmowe notowane są na prawobrzeżnych dopływach Odry (Stobrawa, Mała Panew, Widawa, Barycz).Stany alarmowe na Odrze przekroczone są na całym odcinku rzeki Odry od Koźla do Połęcka za wyjątkiem wodowskazów Trestno i Połęcko, gdzie przekroczone są stany ostrzegawcze. Przewiduje się dalszy wzrost stanów i przepływów wód na Odrze. Powoduje to zalewanie polderów i międzywala w tym również terenów zabudowanych.

d2e5ku3

We Wrocławiu trwają przygotowania w związku ze spodziewanym napływem fali powodziowej.

Województwo łódzkie

Wprowadzono stan alarmu przeciwpowodziowego w 20 gminach: Poddębice, Wartkowice (pow. poddębicki), Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, Świnice Warckie, Łęczyca- gmina, Łęczyca- miasto (pow. łęczycki), Sędziejowice, Widawa, m. Łask (pow. łaski), Inowłódz, miasto Tomaszów Mazowiecki (pow. tomaszowski), Działoszyn (pow. pajęczański), Szadek, gm. Zduńska Wola (pow. zduńskowolski), Radomsko, Żytno (pow. radomszczański), Burzenin (pow. sieradzki), Galewice (pow. wieruszowski), Bielawy (pow. łowicki)Stan pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje w 10 gminach: Uniejów, Pęczniew, Zadzim, Dalików (pow. poddębicki), Rzeczyca i Tomaszów Mazowiecki (pow. tomaszowski), Witonia, Daszyna (pow. łęczycki), Galewice (pow. wieruszowski), Gidle (pow. radomszczański).

Województwo mazowieckie

Sytuacja powodziowa w powiecie lipskim i kozienickim, gdzie w nocy spodziewano się dużej fali powodziowej, jest stabilna. Teren nadal jest monitorowany, a strażacy pracują przy umacnianiu wałów.

d2e5ku3

Duża fala nie dotarła do powiatu lipskiego, woda rozlała się wcześniej na tereny województw świętokrzyskiego i lubelskiego. W związku z tym, iż sytuacja zaczyna się stabilizować część mieszkańców, którzy wczoraj byli ewakuowani, wraca do swoich domów. Stabilna sytuacja jest także w powiecie kozienickim. Fala, która przeszła we wtorek 18 maja nie była na tyle wysoka, by przerwać wały. W powiecie kozienickim ewakuowano tyko cztery rodziny z gospodarstw na terenie gminy Gniewoszów.

Przy patrolowaniu i monitorowaniu wałów na terenie pow. kozienickiego pracuje ok. 250 strażaków.

Województwo śląskie

Sytuacja na Śląsku jest opanowana. Najtrudniejsza sytuacja, która panowała w Czechowicach - Dziedzicach oraz Bieruniu stabilizuje się. Woda w rzekach systematycznie opada.

Szacowanie strat po powodzi

Potrzeba czasu na oszacowanie strat wywołanych powodzią; wiadomo już, że w województwie śląskim dotkniętych nią zostało większość gmin, podobnie będzie zapewne w woj. małopolskim i podkarpackim - powiedział w sejmie wiceminister MSWiA Tomasz Siemoniak.

Wiceminister odpowiadał na pytania posłów PSL: Wiesława Rygla i Mieczysława Kasprzaka.

Jak przypomniał, już w środę zdecydowano o uruchomieniu 43,5 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa dla województw poszkodowanych przez powódź. Z tej puli każda z gmin dostanie środki do 100 tys. zł na najpilniejsze działania - np. zakup paliwa do pomp. Siemoniak dodał również, że w rezerwie na usuwanie skutków klęsk żywiołowych zabezpieczonych jest 700 mln zł.

Powiedział również, że resort środowiska przygotowuje projekt specustawy, która ma przyspieszać inwestycje związane z działaniami przeciwpowodziowymi.

Posłowie pytali go również, jak służby radzą sobie z powodzią. - Zaangażowane są wszystkie siły i środki, które są w gestii rządu, szefa MSWiA i szefa MON. W akcji uczestniczy 47 tys. strażaków, 4 tys. policjantów, 1110 żołnierzy. Na tereny objęte powodzią został skierowany sprzęt - m.in. 10 tys. pojazdów pożarniczych, 58 wojskowych transporterów pływających i łodzi, pięć policyjnych śmigłowców - podkreślił Siemoniak.

d2e5ku3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e5ku3
Więcej tematów