ZNP chce strajkować, bo nie ma odpowiedzi od premiera
Do Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP)
nie wpłynęła dotąd odpowiedź na wystosowany w ubiegłym tygodniu
przez związek list do premiera Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o
pilne spotkanie - poinformował prezes ZNP Sławomir
Broniarz. Zarząd ZNP, który zbiera się w środę, najprawdopodobniej podtrzyma decyzję o przeprowadzeniu 29 maja dwugodzinnego strajku
ostrzegawczego w szkołach.
W środę rano, przed posiedzeniem zarządu głównego ZNP, z kierownictwem związku ma spotkać się wicepremier, minister edukacji Roman Giertych - poinformowała rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis. Dodała, że o spotkanie wystąpili związkowcy.
Broniarz w liście do premiera napisał, że ZNP liczy na wsparcie premiera przy staraniach o nowelizację ustawy Karta Nauczyciela, dzięki której nauczyciele nie utraciliby z końcem 2007 roku możliwości odejścia na wcześniejsze emerytury. Sprawa jest o tyle pilne, że choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący skorzystać z nich muszą złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed planowanym odejściem ze szkoły, czyli do końca maja.
Związek domaga się ponadto objęcia nauczycieli emeryturami pomostowymi i zwiększenia nakładów na oświatę.
Wcześniej Broniarz zapowiadał, że jeśli premier złoży w najbliższych dniach jednoznaczną deklarację w sprawie postulatów ZNP dotyczących spraw emerytalnych, to zarząd główny związku rozważy możliwość odstąpienia od strajku ostrzegawczego.
W piątek na konferencji prasowej premier powiedział, że sprawa emerytur pomostowych jest załatwiana i to w sposób bardzo życzliwy dla środowiska nauczycielskiego. Nikomu, kto reprezentuje jakąś poważną siłę społeczną, a taką jest Związek Nauczycielstwa Polskiego, nie odmawiam spotkania - dodał.
Obecnie nauczyciele (a także wychowawcy pracujący w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz pedagodzy szkolni) mogą przejść na wcześniejsze emerytury korzystając z dwóch sposobów. Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela: bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym.
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS: kobiety muszą mieć ukończone 55 lat i 2-letni staż pracy, w tym 15 lat w oświacie, a mężczyźni mieć ukończone 60 lat i 25-letni staż pracy, w tym 15 lat w oświacie.