Trwa ładowanie...
d2n6hvi

Zniknął ostatni konny pomnik generała Franco

Usunięto ostatni pomnik konny generalissimusa Francisco Franco, który znajdował się w graniczącej z Marokiem byłej hiszpańskiej enklawie Melilli - poinformowały lokalne władze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zniknął ostatni konny pomnik generała Franco
(AFP)
d2n6hvi

Pomnik usunięto zgodnie z Ustawą o pamięci historycznej z 2007 roku, która nałożyła na władze miejskie obowiązek pozbycia się publicznych symboli dyktatury Franco, w tym przemianowania ulic nazwanych imieniem jego lub któregoś z generałów walczących wraz z nim w hiszpańskiej wojnie domowej 1936-1939.

Przy fortecy w pobliżu portu nadal stoi inny kontrowersyjny pomnik dyktatora, co czyni z Melilli ostatnie hiszpańskie miasto, w którym na widok publiczny wystawiony jest monument upamiętniający Franco.

Władze Melilli sprzeciwiają się usunięciu pomnika, twierdząc, że nie podlega on ustawie z 2007 roku. Ich zdaniem, nie był on hołdem na cześć dyktatora, który rządził Hiszpanią przez prawie cztery dekady, lecz upamiętnieniem zasług Franco w obronie enklawy przed rebeliantami marokańskimi w 1921 roku.

Po dojściu do władzy w 2004 roku premier Jose Luis Rodriguez Zapatero ogłosił, że zamierza "zwrócić godność i przywrócić pamięć" o więźniach oraz osobach, które doświadczyły represji lub zginęły podczas hiszpańskiej wojny domowej albo w jej następstwie.

d2n6hvi

Podziel się opinią

Share
d2n6hvi
d2n6hvi
Więcej tematów