Znicze w byłym obozie Auschwitz
Znicze zapłonęły w Dniu Wszystkich Świętych w byłym niemieckim KL Auschwitz oraz w miejscach, gdzie spoczywają ofiary obozu. Zapalają je przede wszystkim mieszkańcy Oświęcimia, którzy oddają hołd wszystkim zgładzonym przez nazistów.
Oświęcimianie zapalają znicze głównie przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, przy ruinach krematoriów w byłym Auschwitz II-Birkenau, a także przy znajdującej się nieopodal byłego Auschwitz I zbiorowej mogile więźniów, w której spoczywa blisko 500 więźniów uśmierconych przez Niemców w ostatnich dniach funkcjonowania obozu lub zmarłych tuż po wyzwoleniu.
W najbliższą niedzielę w intencji ofiar niemieckich obozów, sowieckich gułagów i wszystkich systemów totalitarnych księża odprawią nabożeństwo Drogi Krzyżowej w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Marsz modlitewny przejdzie spod Bramy Głównej byłego obozu, czyli z miejsca, gdzie rozpoczynała się dla wielu tysięcy ludzi obozowa droga cierpienia, do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Oświęcimiu-Brzezince, położonego tuż za drutami byłego obozu.
Nabożeństwo upamiętnia pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. 7 czerwca 1979 roku papież modlił się w byłym Birkenau przy tablicach upamiętniających zamordowanych więźniów i odprawił mszę świętą.
Zobacz również: Nie wolno nam o nich zapomnieć – zdjęcia