Trwa ładowanie...

Znany polski prawnik oskarżony o organizowanie prostytucji w Szwecji

Prawnik Krzysztof O., prezes Stowarzyszenia Przeciwko Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej, były Rzecznik Praw Ofiar, został oskarżony w Szwecji o organizowanie prostytucji.

Share
Znany polski prawnik oskarżony o organizowanie prostytucji w Szwecji
Źródło: PAP, fot: Bartłomiej Zborowski
d7sx7wm

Według aktu oskarżenia, który wpłynął do sądu w Soedertoern pod Sztokholmem, Krzysztof O. miał zajmować się stręczycielstwem w Polsce od lutego do grudnia 2013 roku. Proceder ten dotyczył co najmniej ośmiu kobiet. Następnie prawnik, działając wspólnie z Weroniką I. oraz Jakubem G., przeniósł działalność do Szwecji. Zorganizowana grupa, jak podkreśla prokurator, pomogła między styczniem a sierpniem 2014 roku 15 kobietom sprzedawać seks w rejonie Sztokholmu.

Oskarżeni organizowali prostytutkom wyjazdy do Szwecji, zapewniali mieszkanie oraz kontaktowali z klientami. Z tego tytułu czerpali znaczne korzyści majątkowe.

Prokuratura ocenia, że działalność grupy związana ze stręczycielstwem w Warszawie, Soedertaelje oraz Huddinge pod Sztokholmem przyniosła przychód w wysokości 2,2 mln koron (ok. 234 tys. euro), z czego 1,6 mln (ok. 170 tys. euro) w Szwecji.

d7sx7wm

Na trop przestępstwa szwedzka policja wpadła po tym, gdy jedna z kobiet w lipcu ubiegłego roku doniosła, że jest wykorzystywana. Krzysztof O. został aresztowany w Szwecji.

Wśród dowodów w sprawie, oprócz zeznań, są m.in. ogłoszenia w internecie, SMS-y oraz nagrania rozmów telefonicznych. Policja zabezpieczyła także katalog ze zdjęciami kobiet.

Według prokuratora Larsa Agrena oskarżony Krzysztof O. wielokrotnie zmieniał zdanie na temat zarzucanych mu czynów, przyznając się, bądź to wycofując zeznania.

Za organizowanie prostytucji grozi w Szwecji kara co najmniej dwóch lat pozbawienia wolności.

d7sx7wm

Akt oskarżenia obejmuje także sześciu mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat, którzy kupowali seks, co w szwedzkim prawie uznawane jest za przestępstwo. Natomiast kobiety oferujące usługi seksualne traktowane są jako ofiary.

Proces przed sądem w Soedertoern rozpocznie się w połowie marca.

Stanowisko Rzecznika Praw Ofiar istniało przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w latach 2000-2001. Wcześniej, w latach 90., po brutalnym zabójstwie swej szwagierki, Krzysztof O. założył Stowarzyszenie Przeciwko Zbrodni im. Jolanty Brzozowskiej.

d7sx7wm

Podziel się opinią

Share
d7sx7wm
d7sx7wm
Więcej tematów