Trwa ładowanie...
doktorat
oprac. KBŃ
21-09-2023 21:32

Znany ekspert może stracić doktorat. Wydał oświadczenie

Trwa zamieszanie wokół doktoratu Jacka Bartosiaka, autora książki "Pacyfik i Eurazja". Ekspert został oskarżony o plagiat i może stracić tytuł naukowy. Teraz wydał oświadczenie w tej sprawie.

Jacek BartosiakJacek BartosiakŹródło: East News, fot: Stefan Maszewski/REPORTER
d1cu6tm
d1cu6tm

Komisja w PAN "uznała konieczność rozpatrzenia" decyzji o nadaniu stopnia doktora Jackowi Bartosiakowi. Zaczęło się od tego, że prawnik i wykładowca Michał Piegzik przeanalizował treść książki "Pacyfik i Eurazja", która powstała na podstawie pracy doktorskiej Jacka Bartosiaka i zarzucił mu szereg merytorycznych błędów oraz plagiat.

W czwartek odbyło się posiedzenie Komisji Etyki Rady Naukowej Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w tej sprawie.

Oświadczenie Jacka Bartosiaka

"Z publikacji prasowej, dowiedziałem się o szczegółach postępowania dotyczącego mojego doktoratu, prowadzonego przez Komisję Etyki Rady Naukowej IS PAN" - napisał na Twitterze Jacek Bartosiak. Dodał, że "decyzja Komisji Etyki to jedynie rekomendacja dla Rady Naukowej do zajęcia się sprawą unieważnienia jego doktoratu i nie przesądza stanowiska PAN w tej sprawie".

"Do znaczącej większości pojawiających się w dziś mediach zarzutów nie mogłem się w żaden sposób ustosunkować, ponieważ nie zostałem o nich poinformowany. Bez mojego udziału została dokonana analiza mojej książki" - czytamy w oświadczeniu.

d1cu6tm

"Jest to szczególnie smutne w kontekście tego, że w przywoływanym przez Komisję Etyki Kodeksie Etyki Pracownika Naukowego PAN (nigdy nie byłem zatrudniony w PAN) jest mowa o tym, że postępowanie prowadzone przez PAN powinno być prowadzone z prawem obwinionego do obrony oraz z zachowaniem dokładności i obiektywizmu" - napisał Bartosiak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Dlaczego pan mnie zmusza?". Stanowcza riposta ws. Holland

Stwierdził także, że "zasady te nie zostały zachowane w stopniu umożliwiającym mówienie o transparentnym i uczciwym potraktowaniu jak i analizowanej sprawy". Zapewnił, że gdy będzie miał możliwość zapoznania się z zarzutami, to się do nich odniesie.

Jacek Bartosiak zyskał popularność dzięki treściom, które publikował na YouTube po wybuchu wojny w Ukrainie. Wcześniej związany był z Nową Konfederacją i Fundacją Republikańską. Jest założycielem organizacji Strategy & Future, która zajmuje się geopolityką.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cu6tm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cu6tm
Więcej tematów