Trwa ładowanie...
d22ct1y
reforma edukacji

Znane pytania w referendum ds. likwidacji gimnazjów

Wiadomo, jakie pytania znajdą się we wniosku o referendum ogólnokrajowe ws. likwidacji gimnazjów - podaje rmf24.pl
Share
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska
Minister edukacji narodowej Anna ZalewskaŹródło: PAP, Fot: Marcin Bielecki
d22ct1y

Referendum planują zorganizować nauczyciele i rodzice, którzy nie zgadzają się na reformę edukacji proponowaną przez Annę Zalewską.

Przypomnijmy, że minister edukacji narodowej chce wprowadzić 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne. Zlikwidowane mają zostać natomiast gimnazja. Wprowadzanie zmian odbywać się będzie stopniowo, począwszy od roku szkolnego 2017/2018.

W referendum mają pojawić się dwa lub trzy pytania. "Czy jesteś za wstrzymaniem reformy rządu premier Beaty Szydło?" oraz "Czy jesteś za skróceniem czasu kształcenia ogólnego z 9 do 8 lat?"- te przygotowała koalicja nauczycieli i rodziców "NIE dla chaosu w szkole".

d22ct1y

- Wszyscy mówimy o sukcesie polskiej edukacji, jakim są wyniki testów PISA. Ale podstawą tego sukcesu było wydłużenie edukacji o jeden rok - mówi Zygmunt Puchalski, prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

Ponadto, Związek Nauczycielstwa Polskiego chciałby zapytać Polaków również o to, czy opowiadają się za podniesieniem nakładów na edukację w relacji do PKB do poziomu zbliżonego do innych krajach Unii Europejskiej.

Aby referendum się odbyło, komitet musi zebrać pół miliona podpisów.

d22ct1y

Podziel się opinią

Share
d22ct1y
d22ct1y
Więcej tematów