Trwa ładowanie...
d1ojmxs

Znamy szczegóły wizyty Merkel w Polsce. Tym razem kanclerz nie spotka się z Kaczyńskim

Kolacja w wąskim gronie i krótkie spotkanie z prezydentem - to główne punkty poniedziałkowej wizyty kanclerz Angeli Merkel w Polsce. - Chcemy poruszyć wszystkie trudne tematy - słyszymy w Kancelarii Premiera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wizyta w Warszawie będzie już drugim spotkaniem Morawieckiego i Merkel
Wizyta w Warszawie będzie już drugim spotkaniem Morawieckiego i Merkel (PAP)
d1ojmxs

Kanclerz Merkel odwiedzi Polskę w poniedziałkowy wieczór, około godziny 18. Będzie to jej druga - po Francji - wizyta zagraniczna w roli szefowej nowego niemieckiego rządu. Już w piątek do Warszawy przyjechał natomiast nowy szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, by spotkać się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim.

- To kurtuazyjne spotkanie, bo premier zwykle nie przyjmuje ministrów spraw zagranicznych, no chyba że jest to amerykański sekretarz stanu. Dlatego to jest gest dobrej woli przed poniedziałkiem - mówi Wirtualnej Polsce źródło w KPRM.

Merkel ma spędzić w Polsce ok. 5 godzin i mają to być bardzo intensywne godziny. Po spotkaniu delegacji z obu krajów i konferencji prasowej, Merkel uda się do Belwederu, by spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą.

d1ojmxs

Jak mówi nasz rozmówca, zrobi to wbrew swoim początkowym planom. Ale ponieważ prezydent miał poczuć się przez to urażony, plany zmieniono. Po powrocie nastąpi główny punkt wizyty: robocza kolacja u premiera. Odbędzie się w wąskim gronie, łącznie sześciu osób. Prawdopodobnie jedną z nich będzie wiceszef MSZ Konrad Szymański, bo spotkanie zostanie zdominowane przez tematy europejskie.

- To będzie długa kolacja, skończy się około 22. To jest początek negocjacji. Będziemy mówili o Nord Stream 2, reformie UE, budżecie unijnym, nowym prawie azylowym. Poruszymy wszystkie najtrudniejsze tematy - mówi nasz informator. Nie wymienił jednak kwestii reparacji wojennych.
W przeciwieństwie do ostatniej wizyty kanclerz Niemiec w Polsce, nie jest planowane spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

- Ale prezes nigdy nie zostaje na uboczu. Duchem zawsze nam towarzyszy - żartuje rozmówca WP.

Zobacz także: Burza po słowach Andrzeja Dudy o UE. "Powinien uważać"

d1ojmxs

Podziel się opinią

Share

d1ojmxs

d1ojmxs
Więcej tematów