Błyskawiczna kontrola u Chorosińskiej. Mamy pismo ze szczegółami
Politycy większości parlamentarnej szykują się na kontrolę u nowej minister kultury Dominiki Chorosińskiej. Złożyli już wniosek w tej sprawie. Wirtualna Polska dowiedziała się, czego konkretnie domagają się posłowie KO Dariusz Joński i Robert Kropiwnicki.
Jak poinformowała m.in. Wirtualna Polska, w poniedziałek 27 listopada były już minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński niespodziewanie złożył do Rady Mediów Narodowych (gdzie większość ma PiS) wniosek o dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i PAP.
Cel? Zablokowanie szykowanej przez nową większość parlamentarną (Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę) rewolucji w mediach publicznych. Szczegóły opisaliśmy TUTAJ.
Politycy KO byli oburzeni tym faktem. Zwłaszcza że na stanowisku ministra kultury doszło do zmiany. Profesora Glińskiego zastąpiła posłanka PiS Dominika Chorosińska, która będzie urzędować najpewniej jeszcze tylko dwa tygodnie.
Nowa większość zapowiedziała natychmiastową kontrolę. Politycy KO zwrócili się do resortu kultury i dziedzictwa narodowego z wnioskiem, którego treść poznała Wirtualna Polska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy może być zaprzysiężony rząd Tuska? Pałac wskazał trzy daty
Wiemy, czego od Chorosińskiej domagają się posłowie KO
"Działając na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. z 2022 r. poz. 1339), wnosimy o umożliwienie dnia 28 listopada 2023 r. o godz. 14:00 wstępu do pomieszczeń Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu udostępnienia informacji, materiałów i dokumentów dotyczących wniosku Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (DNW-WN.0910.8.2023.JS) z dnia 23 listopada 2023 r., w którym zwraca się on do Rady Mediów Narodowych o wyrażenie zgody na dokonanie zmian w statutach publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej" - czytamy w piśmie podpisanym przez posłów KO Dariusza Jońskiego i Roberta Kropiwnickiego.
Politycy KO - jak ustaliliśmy - domagają się udostępnienia:
- "pełnej dokumentacji związanej z przygotowaniem w/w wniosku oraz przygotowaniem zmian w statutach publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej;
- "wszelkich wytworzonych oraz pozyskanych materiałów, informacji oraz notatek w zakresie planowanych zmian w statutach publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej";
- "wszelkiej korespondencji będącej w posiadaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie planowanych zmian w statutach publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej";
- "informacji, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konsultowało z kimkolwiek planowane zmiany w statutach publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej";
- "informacji, kto był pomysłodawcą planowanych zmian w statutach publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej";
- "informacji, z jakich powodów planuje się dokonać zmian w statutach publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej".
Nowa minister kultury nie odniosła się do sprawy. Nie wiadomo też, czy spotka się z posłami. O szczegółach kontroli politycy KO mają poinformować na briefingu prasowym.
PiS chce zablokować zmiany w TVP, PAP i Polskim Radiu
Rada Mediów Narodowych, jak informowaliśmy w WP, zgodziła się w poniedziałek na dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
O działanie RMN byli pytani w poniedziałek goście "Kropki nad i": posłanka Polski 2050 Joanna Mucha oraz wspomniany już poseł Dariusz Joński. - To jest niemożliwe. Jestem przekonana, że żaden sąd nie zaakceptuje takiej zmiany statutu - mówiła Mucha.
Podkreśliła, że to oznaczałoby, iż "zarząd, który się nie sprawdził, doprowadził do tego, że spółka jest w likwidacji, miałby prowadzić proces tej likwidacji". - Ja sobie naprawdę nie wyobrażam takiego pozbawienia praw właścicielskich, jakie by to miało oznaczać i to się nie wydarzy - przekonywała.
Joński stwierdził natomiast, że jest ciekaw, co o sprawie powie nowa minister kultury. - Będziemy niej o 14 zapytać, kto podejmował decyzję w sprawie zmian statutu telewizji, radia, Polskiej Agencji Prasowej, aby się tam zabetonować na najbliższe miesiące. Pismo już jest wysłane. O 14 jesteśmy i chcemy zapytać. I ona nie może tylko i wyłącznie mówić, że ona nie wie. Chcemy wszystkich dokumentów - oznajmił Joński.
Były minister Gliński na platformie X stwierdził, że wszystkie jego działania są zgodne z prawem, a PiS chodzi jedynie o "pluralizm".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski
Napisz do autora: michal.wroblewski@grupawp.pl