Trwa ładowanie...

Znamy nazwisko naczelnego dowódcy na czas wojny

Dziesięć nominacji generalskich i jedną admiralską wręczył w środę prezydent Andrzej Duda. Naczelnym dowódcą na czas wojny został wskazany gen. broni Rajmund Andrzejczak. Uroczystość odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Share
Gen. Rajmund Andrzejczak otrzymuje z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt nominacji na Naczelnego Wodza w czasie wojny
Gen. Rajmund Andrzejczak otrzymuje z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt nominacji na Naczelnego Wodza w czasie wojnyŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d2m7ak3

- To niezwykły dzień nie tylko dlatego, że nastąpiła ta wielka i zaszczytna chwila docenienia osobistego wkładu w służbę i docenienia służby. To niezwykły dzień także dlatego, że to jest właśnie dzisiaj, 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego, ale przede wszystkim w roku 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił prezydent Andrzej Duda. I jak dodał, „to ogromny zaszczyt”, bo te nominacje i te odznaczenia mają w związku z tym wymiar historyczny.

- To wielki moment w życiu każdego żołnierza – wejść do korpusu polskiej generalicji, uzyskać kolejną nominację na wyższy stopień generalski. Ale to obok docenienia dotychczasowej służby, jej niezwykłego waloru, także wielkie zobowiązanie do realizowania tego dzieła – strzeżenia Rzeczypospolitej, dowodzenia żołnierzami, do tego, aby stać na straży bezpieczeństwa. I za to wam z całego serca dziękuję – za to, że tak znakomicie służyliście dotychczas i proszę o jeszcze – mówił prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także: Antoni Macierewicz o decyzji prezydenta: "To cios serce"

Z okazji święta Wojska Polskiego pierwszą "gwiazdkę" generalską - stopień generała brygady - uzyskali pułkownicy: Robert Drozd (szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia w Sztabie Generalnym WP), Karol Dymanowski (dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON), Dariusz Pluta (szef Inspektoratu Uzbrojenia), Dariusz Ryczkowski (dyrektor Departamentu Infrastruktury MON) oraz Piotr Trytek (dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie).

Na stopień generała dywizji, awansowani zostali generałowie brygady: Maciej Jabłoński (Dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej), Dariusz Łukowski (szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych), Tadeusz Mikutel (zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych), Wiesław Kukuła (dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej) oraz Tomasz Piotrowski (szef Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych). Ponadto w Marynarce Wojennej na stopień wiceadmirała (odpowiadającego generałowi dywizji w Wojskach Lądowych) został awansowany kontradmirał Jerzy Krzysztof Jaworski (dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego).

Generał broni Rajmund Andrzejczak urodził się 29 grudnia 1967 r. w Świdnicy Śląskiej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. W swojej karierze był szefem Oddziału Operacyjnego w Iraku i Dowódcą Polskich Sił Zadaniowych/PKW IV i V zmiany w Afganistanie, zastępca dowódcy 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu i dowodził 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2m7ak3

Podziel się opinią

Share
d2m7ak3
d2m7ak3
Więcej tematów