Znamy datę przesłuchania Michała Tuska ws. Amber Gold
Przesłuchanie Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold wyznaczono na 21 czerwca - wynika z nowego harmonogramu przesłuchań, do którego dotarła PAP. Na 23 maja zaplanowano przesłuchanie Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu.
Na posiedzeniu komisji śledczej, podczas którego zdecydowano o wezwaniu na przesłuchanie Michała Tuska, szefowa komisji Małgorzata Wassermann powiedziała m.in. że jest to świadek, który "istotnie" przewija się w materiałach. - Nikt nie ocenia jego roli, a wręcz przeciwnie, uważam, że wskazany jest daleko posunięty umiar, właśnie dlatego, że jego rola jest specyficzna - mówiła.
- Rzadko zdarza się, aby syn premiera pracował w tak skandalicznej firmie, przekręciarskiej, i to jest fakt - dodała przewodnicząca komisji śledczej.
Poseł PO Krzysztof Brejza stwierdził wówczas, że złożenie wniosku o przesłuchanie Michała Tuska i - jak mówił - "takie siłowe próbowanie uwikłania Michała Tuska w prace" komisji śledczej, związane jest z tym, że jej posiedzenie odbywało się w przeddzień szczytu UE i decyzji, czy Donald Tusk będzie sprawował przez kolejną kadencję funkcję szefa Rady Europejskiej.
W minionym tygodniu komisja śledcza, która bada sprawę Amber Gold, zdecydowała, że od kwietnia rozpoczną się przesłuchania świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym w działalności Amber Gold.
Rodzina OLT
W połowie 2011 r. Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych OLT Jet Air, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, pod którą działały linie OLT Expres Regional (z siedzibą w Gdańsku) oraz OLT Express Poland (z siedzibą w Warszawie).
Linie OLT Express rozpoczęły działalność 1 kwietnia 2012 r. Upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r. W połowie sierpnia 2012 r. upadłość ogłosiła spółka Amber Gold.
Później okazało się m.in., że ze spółką OLT Express współpracował pracujący w Porcie Lotniczym w Gdańsku syn ówczesnego premiera Donalda Tuska, Michał Tusk, który miał się zajmować obsługą prasową linii OLT Express i analizą ruchu lotniczego z Gdańska.
Świadków będzie wielu, a wśród nich Sławomir Nowak
Oprócz Michała Tuska komisja zaplanowała przesłuchania kilkunastu innych świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym Amber Gold; na 23 maja o godz. 10 zaplanowano przesłuchanie b. ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka. Tego samego dnia po południu zeznawać ma prokurator prokuratury rejonowej delegowany do prokuratury okręgowej w Warszawie Wojciech Łuniewski.
Firma Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Głośno o sytuacji Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy kłopoty finansowe zaczęły mieć należące do spółki linie lotnicze OLT Express. Sama spółka Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., nie wypłacając tysiącom swoich klientów powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.
Pierwszy zarzut oszustwa znacznej wartości wraz z wnioskiem o areszt wobec szefa Amber Gold Marcina P. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła pod koniec sierpnia 2012 r. Jesienią 2012 r. śledztwo przeniesiono do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która w czerwcu 2015 r. sporządziła akt oskarżenia ws. Amber Gold.
Trzy lata oszustw
W śledztwie, prowadzonym przez prokuraturę wspólnie z ABW, przesłuchano prawie 20 tys. świadków, a akta sprawy liczą ponad 16 tys. tomów.
Według łódzkich śledczych, Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Proces Marcina P. i jego żony trwa od 21 marca 2016 r. przed gdańskim Sądem Okręgowym.