Zmienią się sankcje wobec Iraku
Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych opracowało zmiany sankcji nałożonych 11 lat temu na Irak - poinformowała w piątek agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.
01.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Stany Zjednoczone, Rosja, Francja, Chiny i Wielka Brytania zgodziły się, by zmiany - zaproponowane przez Brytyjczyków - weszły w życie 3 lipca. Mają być one odzwierciedleniem intencji Rady nauczenia Iraku nowego porządku. Wielka Brytania proponowała między innymi, by embargo utrzymane było wyłącznie na sprowadzane do Iraku towary wojskowe. Wcześniej, Rada Bezpieczeństwa postanowiła przedłużyć o kolejny miesiąc program "Żywność za ropę", na mocy którego Irak może kupować za ograniczone wpływy z eksportu ropy żywność i leki dla ludności cywilnej.
Ten miesiąc ma pozwolić Radzie spokojnie przeanalizować brytyjsko-amerykański projekt zmiany antyirackich sankcji. Przeciwko projektowi występowały Rosja, Francja i Chiny. Poza Radą anulowania sankcji domaga się również większość państw arabskich.
Irak zagroził, że przerwie dostawy ropy w ramach programu "Żywność za ropę", jeśli będzie on przedłużony o miesiąc. Irak nie podpisze żadnego kontraktu na dostawę ropy opartego na tym porozumieniu. Dla nas ta rezolucja pozostanie kolejną martwą rezolucją - powiedział Mohammed Aldouri, ambasador Iraku przy ONZ.
Agencja AP, powołując się na irackiego dyplomatę, twierdzi, że swoimi groźbami Irak chce skłonić Radę Bezpieczeństwa do szybszego ratyfikowania brytyjskiej propozycji o złagodzeniu sankcji. Pełny, 15-osobowy skład Rady Bezpieczeństwa ma głosować nad projektem przedłużenia obowiązywania programu "Żywność za ropę" oraz nowymi sankcjami w nocy z piątku na sobotę.
Sankcje obowiązują od 1991 roku - wtedy Irak napadł na Kuwejt. (jask)