Zmiany w szkołach od 1 września 2022. Uczniów i nauczycieli czeka rewolucja
Nowe zasady dotyczące zwolnień z lekcji WF, nowa formuła matury, wprowadzenie przedmiotu Historia i Teraźniejszość, nauka strzelania, a także zmiany w zawodzie nauczyciela. Rok szkolny 2022/2023 ubiegnie pod znakiem znaczących reform. Co jakie zmiany w szkole od 1 września 2022 czekają uczniów, a jakie edukatorów? Wyjaśniamy.
18.08.2022 09:47
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego uczniów i nauczycieli czekają spore reformy. Lista nowości jest długa - rewolucji doczekało się wiele zajęć dla uczniów, obowiązywać zacznie także znowelizowana Karta Nauczyciela.
Zmiany w szkole 2022 – nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość
Chociaż do pierwszego dzwonka zostało jeszcze nieco ponad dwa tygodnie, w ostatnim czasie głośno zrobiło się o przedmiocie, który w tym roku rozpoczną uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. Historia i Teraźniejszość ma zastąpić lekcję WOS-u na poziomie podstawowym. W programie nauczania przedmiotu znajdują się zagadnienia z historii nowoczesnej.
Kontrowersje wokół HiT wywołał jednak wydany przez wydawnictwo Biały Kruk podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego, w którym pełno jest ataków na społeczność LGBT+, dzieci urodzonych dzięki metodzie in-vitro oraz subiektywnych opinii autora.
Zmiany w szkole od września 2022 - dłuższe zwolnienia z WF-u tylko od specjalisty
Reformie ulegnie także możliwość zwolnienia dziecka z uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego. Od nowego roku szkolnego, niedyspozycja trwająca semestr lub dłużej będzie mogła zostać potwierdzona wyłącznie poprzez zwolnienie wystawione przez lekarza specjalistę. Ma to zachęcić uczniów do aktywności fizycznej oraz ukrócić praktykę "lewych zwolnień z WF-u".
Nowa podstawa programowa dla przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa
Zmiany w szkole od września zakładają także reformę programu lekcji EDB. Przedmiot ten ma być obowiązkowy dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej oraz klas pierwszych w szkołach ponadpodstawowych. Nowelizacja treści nauczania ma obejmować wprowadzenie tematyki związanej z zachowaniem podczas zagrożenia działaniami wojennymi, zasad udzielania pierwszej pomocy osobom zranionym przy użyciu broni konwencjonalnej, a także edukację obronną (w tym naukę strzelania).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany w szkołach od 1 września 2022 – egzamin maturalny w nowej formule 2023
Wprowadzone od nowego roku szkolnego zmiany będą także dotyczyły maturzystów. Nowa formuła egzaminu maturalnego zakłada dużą reformę egzaminów z języka polskiego. Wydłuży się czas na rozwiązanie zadań, jednak pytań egzaminacyjnych będzie ich więcej. Pisemna matura z polskiego zostanie także podzielona na dwie części. W pierwszym arkuszu na maturzystów będą czekać pytania z zagadnień: Język polski w użyciu. Test oraz Test historycznoliteracki. Drugi arkusz stanowić będzie wypracowanie. Nowa formuła czeka także uczniów w części ustnej egzaminu, gdzie będą oni losować zestaw egzaminacyjny, składający się z dwóch pytań.
Zobacz również: Donald Tusk o reformie szkolnictwa. Padła ważna deklaracja
Zmiany w szkołach 2022 dla uczniów - pedagog specjalny w każdej placówce
Od 1 września 2022 każda szkoła będzie zobowiązana do zatrudnienia psychologa specjalnego. Jego zadaniem będzie zapewnienie dzieciom odpowiedniej opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Osoba zatrudniona na to stanowisko będzie musiała posiadać określone kwalifikacje i być absolwentem:
- jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna lub
- jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego bądź drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej, lub
- jednolitych studiów magisterskich albo studiów pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki (oraz ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej, lub w zakresie edukacji włączającej).
Zmiany w szkołach 2022 dla nauczycieli
Pierwszego września zaczną także obowiązywać nowe przepisy Karty Nauczyciela. Zmienią się zasady awansu zawodowego, wprowadzone zostaną "godziny dostępności", edukatorzy otrzymają także podwyżki. Jakie najważniejsze zmiany nastąpią w zawodzie nauczyciela od 1 września?
- Podwyżki dla nauczycieli początkujących i kontraktowych.
Na zwiększenie pensji mogą liczyć nauczyciele, którzy pracują w zawodzie najkrócej - według zapewnień Ministra Edukacji Przemysława Czarnka, mogą oni liczyć na podwyżki rzędu 20 proc. Podniesieniu nie ulegną pensje doświadczonych nauczycieli, którzy pracują w zawodzie najdłużej.
- Zagwarantowana w przepisach określona liczba specjalistów.
Znowelizowana Karta Nauczyciela określa także ilość specjalistów, którą musi zapewnić placówka edukacyjna (przedszkole, szkoła podstawowa, oraz szkoły ponadpodstawowe), z uwzględnieniem ilości uczniów na dzień 1 września. Nowe limity mają obowiązywać od 2024 roku.
- Nowy system awansu zawodowego
We wrześniu 2022 zmienią się także stopnie awansu zawodowego nauczyciela. Obowiązujący dotychczas, czterostopniowy system zastąpi uproszczony, trzystopniowy. Wraz z rozwojem i awansem nauczyciela ma rosnąć jego pensja.
- Godziny dostępności
Nauczyciele będą także zobligowani do dodatkowej obecności w szkole, która ma zostać przeznaczona na poczet konsultacji z uczniami oraz rodzicami. W przypadku nauczycieli zatrudnionych w wymiarze wynoszącym co najmniej połowę obowiązkowego wymiaru zajęć taka godzina powinna odbywać się raz na tydzień, edukatorzy zatrudnieni w mniejszym wymiarze muszą pojawić się na konsultacjach raz na 2 tygodnie.