Trwa ładowanie...

Zmiany w przepisach, nowe miasta, podwyżki i niedziele handlowe. Co nas czeka w 2021 roku?

2021 rok przyniesie wiele zmian. Polacy będą musieli się liczyć z podwyżkami i nowymi przepisami. Na mapie naszego kraju pojawią się również nowe miasta. Znamy także listę niedziel handlowych w 2021 roku.

Share
2021 rok przyniesie zmiany. Przed nami podwyżki i zmiany na mapie2021 rok przyniesie zmiany. Przed nami podwyżki i zmiany na mapieŹródło: East News
d404kgq

Polacy sporo wydadzą w 2021 roku. Planowany jest m.in. podatek od cukru oraz od "małpek". Więcej zapłacimy za prąd i za abonament. Mniejsze rachunki będą za gaz.

Z racji epidemii koronawirusa w 2020 roku było więcej niedziel handlowych, Polacy mieli więcej okazji do zrobienia zakupów w grudniu. W 2021 roku niedziel handlowych będzie co najmniej siedem.

Zmiany pojawią się również na mapie Polski. Nasz kraj zyska 10 nowych miast, a jeden powiat zmieni nazwę.

d404kgq

Zmiany na mapie Polski w 2021 roku. Nowe miasta i zmiana nazwy powiatu

16 grudnia w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja, która ma związek ze zmianą nazwy jednego powiatu i pojawieniem się na mapie Polski od 1 stycznia 2021 r. 10 nowych miast.

Status miasta zyskają następujące miejscowości:

 • Kamieniec Ząbkowicki (w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim)
 • Goraj (w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim)
 • Kamionka (w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim)
 • Solec nad Wisłą (w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim)
 • Sochocin (w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim)
 • Wiskitki (w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim)
 • Dubiecko (w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim)
 • Wodzisław (w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim)
 • Budzyń (w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim)
 • Koźminek (w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim).

Jednym z kryteriów przyznania praw miejskich jest liczba mieszkańców. Stosowana jest zasada, że miasto nie może mieć mniej niż 2 tys. mieszkańców. Co więcej, musi posiadać zabudowę miejską (nie zagrodową) oraz przynajmniej 2/3 mieszkańców musi być zatrudniona poza rolnictwem.

d404kgq

Z kolei powiat jeleniogórski od 1 stycznia 2021 roku zmieni nazwę na "karkonoski". We wniosku do ministra spraw wewnętrznych Rada Powiatu Jeleniogórskiego zaznaczyła, że zdecydowano się na zmianę "ze względów identyfikacyjnych i promocyjnych". "Celem jest jednoznaczne utożsamienie objętego granicami powiatu regionu z pasmem Karkonoszy, stanowiącymi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, a nie wyłącznie z miastem Jelenia Góra, które nie wchodzi w skład powiatu, a jest jedynie siedzibą władz powiatu" - można było przeczytać w dokumencie.

Burza po wpisie Stanisława Karczewskiego. Władysław Kosiniak-Kamysz: to złamanie Kodeksu Etyki Lekarskiej

Podwyżki i zmiany w przepisach w 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 roku w życie wchodzi nowy podatek od cukru. Nowa danina obejmie głównie napoje zawierające substancje słodzące, kofeinę lub taurynę oraz alkohol w niewielkich butelkach (tzw. małpki).

- Opłata będzie nałożona na napoje słodzone. Jej celem jest poprawa zdrowia Polaków, bo tego cukru spożywamy bardzo dużo, a jeśli spojrzymy na dane, to rośnie spożycie bilansowe, czyli nie cukru kupowanego w paczkach, ale tego dodawanego do żywności. Rozwiązanie wprowadzane przez rząd jest również w innych krajach, nie jesteśmy tutaj w awangardzie - opowiadał w grudniu w programie "Newsroom" Jakub Olipra, analityk Credit Agricole.

d404kgq

Podatek od cukru będzie składał się z dwóch części: stałej (pięć groszy, jeśli ilość cukru w 100 ml przekroczy pięć gramów) oraz zmiennej (50 groszy za litr napoju dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 10 groszy za obecność substancji aktywnych jak kofeina i tauryna).

Co to oznacza? Musimy liczyć się z tym, że produkty takich gigantów jak PepsiCo czy Coca-Coli zdrożeją o około 35-40 proc. Za dwulitrową butelkę Fanty czy Pepsi zapłacimy w supermarkecie nawet 7 złotych.

Zmiany dotkną również hurtowników alkoholu, którzy będą zobowiązani do wnoszenia specjalnej opłaty od "małpek". Będzie ona wynosić 25 złotych od 1 litra 100-procentowego alkoholu.

W 2021 roku wzrośnie minimalne wynagrodzenie. Osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, otrzymają 2800 brutto. To o 200 zł więcej niż w poprzednim roku. Z kolei minimalna stawka godzinowa wyniesie 18,30 zł brutto. Porównując wysokość stawki z 2020 roku, będzie to wzrost o 1,30 zł.

d404kgq

Przedsiębiorcy będą musieli się liczyć również z wyższymi składkami ZUS. Dokładne wyliczenia poznamy w styczniu, ale szacuje się, że składka wyniesie około 1450 zł, czyli 20 zł miesięcznie więcej niż obecnie.

Od stycznia więcej zapłacimy za prąd. W życie wejdzie tzw. opłata mocowa. Będzie się ona wahać od 1,87 zł do 10,46 zł - wszystko zależy od tego, ile zużyjemy energii. Dobra wiadomość jest taka, że ceny gazu w 2021 roku spadną. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Stawki opłat abonamentowych będą bez zmian, ale w nowej taryfie ceny gazu będą niższe o 4,5 procent.

W 2021 roku czeka nas również podwyżka abonamentu RTV. Za korzystanie z telewizora lub radia zapłacimy miesięcznie 24,50 zł - dla porównania wcześniejsza stawka wynosiła 22,70 zł.

Jeśli chodzi o podwyżki, warto również wspomnieć o zmianach w VAT, co może popsuć humor korzystającym z internetowych platform zakupowych spoza Unii Europejskiej. Obecnie zakupy na AliExpress, Wish, Amazon i eBay są na wolne od cła, w lipcu 2021 roku ma się to zmienić.

d404kgq

Również właściciele czworonogów muszą liczyć się z podwyżkami. W 2021 roku górny limit podatku od posiadania psa wzrośnie. Opłata wyniesie 130,30 zł rocznie za jednego pupila. Obecnie podatek wynosi 125,40 zł.

Niedziele handlowe w 2021 roku. Siedem przypadków

W 2021 roku zrobimy zakupy w niedzielę siedem razy. Jeśli nie dojdzie do znaczących zmian, to do sklepów możemy się wybrać w następujące dni. Poniżej lista niedziel handlowych w 2021 roku.

 • 31 stycznia 2021
 • 28 marca 2021
 • 25 kwietnia 2021
 • 27 czerwca 2021
 • 29 sierpnia 2021
 • 12 grudnia 2021
 • 19 grudnia 2021
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d404kgq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d404kgq
d404kgq
Więcej tematów