Trwa ładowanie...

Zmiany w Karcie nauczyciela. Anna Zalewska zdradza szczegóły

- Projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który realizuje porozumienie zawarte z Solidarnością, jest już gotowy - poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wszystko wskazuje na to, że zostanie złożony w Sejmie jako projekt poselski. Decyzja ma zapaść w tym tygodniu.

Share
Zmiany w Karcie nauczyciela. Anna Zalewska zdradza szczegółyŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d187sji

Szefowa MEN podała, że w środę spotkała się z wiceministrami, posłami i ekspertami, by "przedyskutować go, przeanalizować pod kątem tego, czy jest on pełny, czy właściwie realizuje zapisy zawartego porozumienia".

- Realizujemy je, mimo że do tej pory podpisane jest tylko przez jeden związek, przez Solidarność. Porozumienie dotyczy jednak wszystkich nauczycieli, niezależnie od ich przynależności związkowej - zaznaczyła.

Pytana, czy projekt trafi do Sejmu jako rządowy, czy zostanie złożony przez posłów PiS jako poselski, odpowiedziała: "Będzie to albo projekt w trybie szybkiej ścieżki legislacyjnej, tak jak było z projektem tzw. ustawy maturalnej, albo będzie to projekt poselski. Decyzja zapadnie w tym tygodniu".

Zobacz także: Wybory do PE. Beata Kempa o nagonce na Annę Zalewską

Zalewska podkreśliła, że zwykła ścieżka legislacyjna wymaga dużo czasu.

d187sji

- Termin przyjęcia ustawy warunkuje termin wydania rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, a to rozporządzenie powinno być podpisane pod koniec lipca, żeby samorządy mogły dostać zwiększone środki na podwyżki dla nauczycieli i uchwalić nowe regulaminy wynagradzania tak, by podwyżki zostały wypłacone we wrześniu. Mamy w zasadzie tylko półtora miesiąca - wyjaśniła minister.

Dopytywana, czy w związku z tym bardziej prawdopodobne jest to, że projekt zostanie złożony jako poselski, odpowiedziała: "Wszystko na to wskazuje".

Do 708 zł podwyżki. A to nie wszystko

W projekcie zapisano podniesienie wynagrodzeń nauczycieli o 9,6 proc. od września tego roku. Łącznie z wypłaconą w tym roku podwyżką o 5 proc. od stycznia daje to podwyżkę o 15 proc. w tym roku, a łącznie z ubiegłoroczną kwietniową, o 5,3 proc., daje wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 20 proc.

- Oznacza to zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w ciągu dwóch lat o 708 zł dla nauczyciela dyplomowanego, a dla nauczyciela stażysty o 515 zł - podała Zalewska.

d187sji

W projekcie nowelizacji zapisano także wprowadzenie jednorazowego dodatku "na start" dla nauczyciela rozpoczynającego pracę, wynoszącego 1000 zł, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł (obecnie o wysokości tego dodatku decydują samorządy), zmiany w systemie oceniania nauczycieli i skrócenie stażu.

Startuje do PE. Druzgocące badania

Przypomnijmy, Anna Zalewska startuje z listy PiS w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z niedawnego badania Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika, że aż 56 proc. Polaków uważa, że wobec sytuacji w polskiej oświacie nie powinna tego robić.

W niedawnym badaniu na panelu Ariadna dla WP Polacy stwierdzili, że to właśnie szefowa MEN w największym stopniu odpowiada za strajk nauczycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d187sji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d187sji
d187sji
Więcej tematów