Trwa ładowanie...
d1qg1pa

Zmiany w EPL. Wiktor Orban oskarża partię o "skręt w lewo"

Węgierski Fidesz może wystąpić z Europejskiej Partii Ludowej - taką możliwość ujawnił w piątek Wiktor Obran. Podczas wywiadu w Radiu Kossuth premier stwierdził, że dojdzie do tego "jeśli nie zostanie zatrzymane skręcanie tej grupy ku lewicy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Węgierski premier Wiktor Orban (odwrócony plecami: Donald Tusk) - zdj. arch.
Węgierski premier Wiktor Orban (odwrócony plecami: Donald Tusk) - zdj. arch. (PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
d1qg1pa

- Zaczął się skręt w kierunku lewicy. Pytanie, czy nowe kierownictwo będzie potrafiło go zatrzymać. Jeśli to się uda, czeka nas wspólna przyszłość, ale jeśli nie, to będziemy musieli zbudować nową wspólnotę polityczną - wyznał Wiktor Orban.

Przypomnijmy, że największa partia w Parlamencie Europejskim zawiesiła Fidesz w marcu w członkostwie. Wpływ na to miała szkalująca kampania reklamowa na Węgrzech. Szef KE Jean Claude-Juncker został przedstawiony wraz z Georgem Sorosem (amerykańskim miliarderem) jako "czarny charakter", który chce sprowadzić do Europy nielegalnych migrantów.

- Nasze członkostwo utrzymujemy w zawieszeniu – powiedział w piątek Orban. - Czekamy, aż w EPL wyklarują się poglądy i plany, i wtedy podejmiemy decyzję - dodał węgierski premier.

d1qg1pa

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

Decyzja o przyszłości węgierskiej partii ma zapaść (według nieoficjalnych informacji) na początku roku. Wtedy tzw. grupa mędrców ma przedstawić rekomendacje Europejskiej Partii Ludowej ws. dalszego postępowania z Fideszem.

Szczyt EPL w Zagrzebiu. Stanowcze słowa Donalda Tuska

Czarę goryczy u węgierskiego premiera mógł przelać kongres EPL w Zagrzebiu, na które Fidesz nie został zaproszony. Dodatkowo szefem tej grupy został w środę Donald Tusk. W swoim przemówieniu - co podkreślają eksperci i dziennikarze - nie wymienił z nazwy ugrupowania z nazwy, lecz do niej się odniósł.

d1qg1pa

- W żadnym wypadku nie możemy oddać sfery bezpieczeństwa i porządku populistom, manipulatorom i autokratom, którzy sprawiają, że ludzie wierzą, że wolności nie da się pogodzić z bezpieczeństwem, że ochrona granicy i terytoriów nie może iść w parze z demokracją liberalną, a skuteczne rządy z państwem prawa. To jest esencja naszej wewnętrznej debaty w EPL - mówił były polski premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qg1pa

Podziel się opinią

Share

d1qg1pa

d1qg1pa
Więcej tematów