Zmiany po śmierci Elżbiety II. Nowy funt, hymn, znaczki i mundury
Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w Wielkiej Brytanii. Zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Po jej śmierci koronę przejął jej syn Karol III. Będzie to najstarszy następca tronu. W najbliższych dniach kraj czeka przygotowania do koronacji nowego władcy. Wdrożone zostaną także inne zmiany, na które musi przygotować się gospodarka i całe społeczeństwo. Co zmieni się po śmierci Elżbiety II w Wielkiej Brytanii?
09.09.2022 | aktual.: 09.09.2022 12:17
Oficjalną informację o śmierci Elżbiety II potwierdził Pałac Buckingham w czwartkowy wieczór 8 września. Monarchini objęła koronę w 1952 roku. Na tronie zasiadała przez 70 lat. W trakcie trwania jej rządów wydarzyło się wiele przemian społeczno-politycznych na całym świecie, m.in. upadek muru berlińskiego i Związku Radzieckiego. Jej pierwsza oficjalna podróż odbyła się do Australii oraz Nowej Zelandii. W 1986 roku przybyła z wizytą do Chin, stając się tym samym pierwszą głową państwa w Zjednoczonym Królestwie, która odwiedziła ten kraj.
Elżbieta II pełniła funkcje ceremonialne i reprezentacyjne. Była władczynią nie tylko Zjednoczonego Królestwa, ale także części państw, które wchodzą w skład brytyjskiego Commonwealth. Miała wgląd w sprawy państwa, odbywała spotkania z premierem. Otwierała sesje parlamentu, podpisywała ustawy. Mogła decydować o podtrzymaniu bądź zerwaniu stosunków dyplomatycznych z innymi państwami. Podczas jej panowania urząd premiera pełniło aż 15 polityków.
Co się zmieni po śmierci Elżbiety II?
Śmierć Elżbiety II to przełomowy moment w historii Wielkiej Brytanii. Oblicze rządzącej przez 70 lat monarchini było widoczne na banknotach. Wymiana funtów to nie jedyne, co czeka Brytyjczyków. Od 1952 roku na tronie zasiadała królowa. Teraz sytuacja się zmieniła. W 2011 roku Karol zyskał tytuł najdłużej czekającego na objęcie rządów następcy Wielkiej Brytanii. Wstępując na tron ma 74 lata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wymiana funtów z Elżbietą II
Wizerunek królowej Elżbiety pojawił się na banknotach po raz pierwszy w 1960 roku. Od tego czasu portrety królowej znajdowały się na wszystkich kolejnych seriach.
Ikoniczne portrety królowej, która jako pierwszy monarcha znalazła się na banknotach Banku Anglii, są synonimem najważniejszych działań, jakie podejmujemy. Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Wysokości Królowej nadal będą prawnym środkiem płatniczym. Dalsze informacje dotyczące banknotów Banku Anglii zostaną ogłoszone po zakończeniu okresu żałoby - zapowiedział Bank Anglii.
Według ekspertów wymiana funtów z Elżbietą II na funty z Karolem III może zająć brytyjskiej gospodarce co najmniej dwa lata.
Co ciekawe, Elżbieta II widnieje także na niektórych monetach w Nowej Zelandii, na monetach i banknotach emitowanych przez Wschodniokaraibski Bank Centralny oraz na niektórych banknotach o nominale 20 dolarów kanadyjskich.
Zmiana słów hymnu
Śmierć Elżbiety II spowoduje także zmianę hymnu Wielkiej Brytanii. W miejsce słów "Boże chroń królową" pojawi się zwrot "Boże chroń króla". Zmiana treści hymnu jest obowiązkowa zawsze, gdy na tron, po panowaniu monarchini wstępuje monarcha bądź odwrotnie.
Z racji tego, że tron obejmuje Karol III, w Wielkiej Brytanii obowiązywać będą nowe słowa hymnu: "God Save the King". Wcześniejsza wersja dedykowana królowej była także hymnem monarchicznym Krajów Wspólnoty Brytyjskiej, m.in. Kanady i Australii. W Nowej Zeladnii jest hymnem państwowym, który jest traktowany z taką samą rangą, jak God Defend New Zealand.
Co zmieni się po śmierci Elżbiety II. Skrzynki pocztowe, mundury, znaczki pocztowe
Zmiana słów hymnu to nie wszystko. Brytyjczycy muszą przygotować się także na kolejne na nowe znaczki pocztowe, paszporty i mundury służb porządkowych.
Brytyjskie skrzynki pocztowe Royal Mail opatrzone inicjałami królowej (ERII - Elizabeth Regina II) są kolejne na liście do przekształceń. Dotychczasowe insygnia zmienią się na CRIII, co oznaczać będzie Karol III.