Nie żyje królowa Elżbieta II. Przypominamy najważniejsze momenty z jej życia
W wieku 96 lat odeszła Elżbieta II - przez 70 lat była królową Wielkiej Brytanii. Przypominamy najważniejsze oraz historyczne momenty jej długiego panowania. To wydarzenia ważne dla Wielkiej Brytanii oraz dla rodziny królewskiej.
Królowa Elżbieta II urodziła się w 21 kwietnia 1926 r. Jej rodzicami byli król Jerzy VI oraz królowa Elżbieta. Świadkiem jej narodzin był ówczesny minister spraw wewnętrznych, który pilnował, by nie podmieniono dziecka podczas porodu. Elżbieta II miała młodszą o cztery lata siostrę Małgorzatę, która zmarła w 2002 r.
Matka Elżbiety II dbała, by księżniczka od najmłodszych lat była widoczna w mediach. Już w wieku trzech lat trafiła ona na okładkę magazynu "Times".
12 maja 1937 r. ojciec księżniczki Elżbiety - książę Albert - został koronowany na króla Wielkiej Brytanii. Przyjął imię Jerzy VI. Elżbieta, jako najstarsza córka króla, wraz z matką podczas koronacji. To ona była pierwsza w kolejce do objęcia tronu po swoim ojcu.
13 października 1940 r. księżniczka Elżbieta wygłosiła swoje pierwsze przemówienie radiowe. Mówiła do dzieci. Ówczesny premier Winston Churchill poprosił nastoletnią księżniczkę o wygłoszenie przemówienia, które miało podnieść morale młodych ludzi podczas II wojny światowej. Wiele brytyjskich dzieci wysłano wówczas poza ich miejsca zamieszkania, a nawet do Ameryki i Australii, by uchronić je przed niemieckimi nalotami bombowymi.
W lipcu 1947 r. księżniczka Elżbieta zaręczyła się z Filipem Mounbattenem - oficerem brytyjskiej marynarki oraz członkiem duńskiej i greckiej rodziny królewskiej. 20 listopada tego samego roku wzięli ślub. Związek wzbudził kontrowersje - Filip urodził się poza Wielką Brytanią, a jego siostra wyszła za niemieckiego szlachcica związanego z nazistami. Para regularnie spędzała kilka miesięcy na Malcie, gdzie służył mąż przyszłej władczyni.
Elżbieta i Filip doczekali się czwórki dzieci. Anny (z lewej), Andrzeja (na kolanach ojca), Edwarda (niewidocznego na zdjęciu) oraz Karola, który obejmie tron po matce. Zdjęcie wykonano 8 września 1960 r. przy zamku Balmoral. Elżbieta była pierwszą królową po panującej w XIX w. królowej Wiktorii, która doczekała się co najmniej trojga potomków.
Elżbieta już w 1951 r. przejęła część obowiązków po ojcu, królu Jerzym IV, który zachorował na nowotwór gardła. Miała wtedy zaledwie 25 lat. Odbyła kilka zagranicznych wizyt. Spotkała się m.in. z prezydentem Stanów Zjednoczonych Harrym Trumanem. Rok później, po śmierci ojca, objęła tron Wielkiej Brytanii. Ceremonia koronacji odbyła się 2 czerwca 1952 r. w Pałacu Buckingham.
W 1965 r. królowa Elżbieta II odwiedziła Berlin przy okazji 20. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W tle widać mur berliński. Wizyta miała wymiar symboliczny - oznaczała pojednanie między dwoma narodami dwie dekady po wojnie.
W 1966 r. królowa Elżbieta II odwiedziła Aberfan - górnicze miasteczko, w którym pod lawiną błota i gruzu z kopalni węgla zginęły 144 osoby, w tym 116 dzieci. Lawina zasypała szkołę. Ze wspomnień jej doradców wynika, że po latach żałowała, że nie pojechała do Walii wcześniej - jej mąż był tam już dzień po tragedii, jednak sama pojechała tam po tygodniu. Twierdziła wtedy, że jej obecność odwracałaby uwagę od działań ratunkowych.
Zgodnie z królewskim obyczajem, królowa pozdrawiała ludzi machając do nich. Podczas drugiej wizyty w Australii i Nowej Zelandii Elżbieta II witała się z ludźmi przechadzając się wśród tłumu. Pomysłodawcą tego ruchu był australijski prywatny sekretarz królowej. Kadry z tego zdarzenia napędziły film dokumentalny o rodzinie królewskiej, który obejrzały miliony widzów na całym świecie.
27 lipca 1977 r. królowa Elżbieta świętowała wraz z mężem srebrny jubileusz panowania na tronie brytyjskim.
Podczas wizyty w Nowej Zelandii w 1981 r. doszło do zamachu na królową. 1 października strzelono do niej, gdy wysiadała w pojazdu. Napastnik chybił. Został aresztowany i trafił na kilka lat do zakładu psychiatrycznego. Kilka miesięcy wcześniej inny nastolatek wystrzelił kilka naboi w kierunku królowej, gdy jeździła konno w Londynie.
16 października 1986 r. królowa Elżbieta II odwiedziła Chiny. Była pierwszym brytyjskim monarchą, który odwiedził Chiny kontynentalne. 2 lata wcześniej rząd premier Margaret Thatcher ustalił warunki powrotu Hongkongu w granice Chin. Znaczenie wizyty królowej zostało przyćmione w prasie przez rasistowskie lapsusy jej męża, który brytyjskim studentom mówił, że zbyt długie przebywanie w Chinach może grozić "syndromem rozciętych oczu".
W czterdziestolecie swojego panowania królowa Elżbieta wygłosiła przemówienie określając rok 1992 jako "Annus Horribilis", czyli straszny rok. Wygłosiła te słowa 24 listopada 1992 r. Był to trudny rok dla rodziny królewskiej. Książę Karol i księżna Diana ogłosili separację. Z kolei książę Andrzej i księżniczka Anna rozwiedli się ze swoimi małżonkami. W zamku Windsor w tym samym roku wybuchł pożar, w którym spłonęła ponad setka pomieszczeń.
5 września 1997 r. odbył się pogrzeb księżnej Diany, byłej żony księcia Karola. Zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu kilka dni wcześniej. Królowa Elżbieta II początkowo nie zgodziła się na opuszczenie flag do połowy masztu. Dopiero jej doradcy przekonali ją, by wyszła do żałobników przez pałacem Buckingham. Przeczuwali możliwy kryzys wizerunkowy.
W 2002 r. królowa Elżbieta doznała dotkliwej straty. W wieku 72 lat. zmarła jej jedyna siostra Małgorzata.
W tym samym roku królowa świętowała złoty jubileusz panowania na tronie brytyjskim. Odwiedziła wiele krajów na całym świecie.
W 2005 r. książę Karol po raz drugi wstąpił w związek małżeński. Jego żoną została Kamila. Królowa pogodziła się z nowym związkiem swojego najstarszego syna.
29 kwietnia 2011 r. królowa błogosławiła małżeństwu swojego wnuka księcia Williama z księżną Kate. Po śmierci królowej i objęciu tronu przez króla Karola, to William jest pierwszy w kolejce do brytyjskiej korony.
17 maja 2011 r. królowa Elżbieta II odwiedziła Irlandię. Była to historyczna wizyta - po raz pierwszy od 100 lat brytyjski monarcha odwiedził Republikę Irlandii. Wizytę uznano za początek nowej ery przyjaźni brytyjsko-irlandzkiej. Po tej podróży Irlandię zaczęli odwiedzać inni członkowie rodziny królewskiej.
Książęca w 2013 r. doczekała się pierwszego dziecka. Książę Jerzy był pierwszym prawnukiem królowej Elżbiety.
21 czerwca 2017 r. królowa wygłosiła przemówienie w Izbie Lordów, które dotyczyło Brexitu. Uwagę przykuwał jej ubiór - kapelusz nawiązywał do symboli Unii Europejskiej.
W 2017 r. królowa Elżbieta II podjęła decyzję o wycofaniu się z życia publicznego ze względu na pogarszający się stan zdrowia.
Ślub księcia Harry'ego z Meghan Markle pogorszył relacje w rodzinie królewskiej. Małżonka księcia nie była akceptowana ze względu na kolor skóry oraz wcześniejszy rozwód. Para postanowiła zrzec się przynależności do rodziny królewskiej.
8 kwietnia 2020 r., gdy świat był opanowany przez pandemię koronawirusa, królowa Elżbieta II zaapelowała do Brytyjczyków, by pozostali zjednoczeni i zdeterminowani w walce z zarazą. Było to jej piąte nadzwyczajne orędzie w trakcie niemal 70-letniego panowania. Wcześniej decydowała się na taki ruch w przypadku wojny w Iraku, śmierci księżnej Diany oraz śmierci królowej-matki.
W kwietniu 2021 r. królowa poniosła dotkliwą stratę. W wieku niespełna 100 lat zmarł jej mąż książę Filip. Wspierał ją przez całe panowanie na tronie Wielkiej Brytanii.