Trwa ładowanie...
d2xc21e

Zmiany klimatu zagrażają dorobkowi cywilizacyjnemu Azji

Coraz groźniejsze zjawiska klimatyczne i wzrastający poziom wód w oceanach mogą zniszczyć dorobek dziesięcioleci rozwoju społecznego i gospodarczego krajów Azji i Pacyfiku - ostrzega raport opublikowany przez koalicję 35 ugrupowań ekologicznych i humanitarnych.

d2xc21e
d2xc21e

Zdaniem autorów raportu, narody Azji i Pacyfiku zaczynają już odczuwać skutki zmian klimatu i czekają je trudne do przewidzenia konsekwencje jeśli społeczność międzynarodowa nie podejmie zdecydowanych działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych.

Okazją do tego może być konferencja klimatyczna, jaka odbędzie się w przyszłym miesiącu na indonezyjskiej wyspie Bali.

Eksperci z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) oceniają, że już znajdujący się w atmosferze dwutlenek węgla może spowodować wzrost światowego poziomu mórz i oceanów nawet o 1,4 metra.

Do roku 2020 wzrastająca temperatura spowoduje, że od 75 do 250 mln ludzi w Afryce odczuwać będzie niedobory wody a mieszkańcy dużych miast w Azji staną wobec perspektywy powtarzających się katastrofalnych powodzi.

Ponadto 130 mln ludzi w Azji będzie grozić głód i brak wody.

Z roku na rok nasilają się susze w Chinach i Indiach, podobnie jak powodzie i tajfuny w Bangladeszu.

Mieszkańcy niewielkich osad na wyspach Pacyfiku zmuszeni są do przenoszenia się w głąb lądu z powodu stale wzrastającego poziomu morza.

Z kolei topniejące lodowce uszczuplają i tak ograniczone światowe zapasy słodkiej wody.

d2xc21e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xc21e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj