"Zmiany do końca". Jarosław Kaczyński na konwencji Solidarnej Polski
Zmiany w wymiarze sprawiedliwości oraz prezentacja reform - to główne tematy konwencji Solidarnej Polski. Gościem honorowym jest Jarosław Kaczyński. Skomentował swoje spotkanie z Andrzejem Dudą. - Jesteśmy na dobrej drodze, by ten incydent zakończył się dobrze - powiedział. Zbigniew Ziobro zadeklarował z kolei, że może "wyciągnąć rękę do prezydenta".
- Jedność jest niezwykle ważna. I to właśnie pan Jarosław Kaczyński, biorąc po uwagę ten różnorodny, składający się z różnych podmiotów, różnych ludzi, mających czasami nieco różne wartości i punktu widzenia, obóz, pan jest gwarantem jego jedności. I jesteśmy bardzo zobowiązani, że dzisiaj zechciał pan znaleźć czas i być z nami - witał Kaczyńskiego Ziobro.
Prezes PiS dziękował za zaproszenie. - Musimy być razem. To znak, że się akceptujemy i lubimy - mówił.
- W tej wspólnej drodze ku naprawie RP, bo rzeczywiście w 2015 roku rozpoczął się nowy czas w historii naszego kraju. I naszym zadaniem jest to, by ten czas trwał i by przyniósł zmianę rzeczywista, taką do końca. A to jest przedsięwzięcie ogromne, niezwykle trudne. Polskę psuto i niszczono w okresie komunizmu, już nie mówię o okresie okupacji, ale także niestety III RP przyniosła ogromną ilość różnego rodzaju nadużyć, patologii, mechanizmów demoralizujących społeczeństwo, mechanizmów które trzeba odrzucić - przekonywał Kaczyński.
I chwalił: "Wasz prezes znakomicie prowadzi wielką część zadania".
Szef PiS dziękował Ziobrze za to, że "bardzo wiele robi" na drodze budowy "sprawnego, silnego, choć skomprymowanego co do swoich funkcji państwa". - Robił bardzo wiele, chociaż tak może bardziej młodzieńczo, przed przeszło 10 laty, w tym dawnym rządzie, bo to też przecież była próba, choć nieudana i robi to naprawdę znakomicie dzisiaj. Znakomicie działa, znakomicie prowadzi wielką część tego zadania, o którym tutaj mówię - podkreślał Kaczyński.
Sala nagrodziła te słowa oklaskami.
Co powiedział o spotkaniu z prezydentem?
- Budowa ciągle jest w trakcie albo w ogóle przed nami, bo niektórych spraw nie zdołaliśmy podjąć i mamy na tej drodze trudności - te, które można było przewidzieć i te niespodziewane. Ale chciałbym państwu powiedzieć, że wczoraj odbyłem spotkanie, o którym być może państwo słyszeli. Sądzę, że tu jesteśmy też na dobrej drodze do tego, żeby to przełamać, żeby ten incydent się zakończył i zakończył się dobrze - skomentował.
Z internecie wrze od komentarzy.
Ziobro: mogę wyciągnąć rękę do prezydenta
- Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czterdziestokilkulatkowie mogli ze sobą współpracować. Mogę nie tylko w swoim, ale i Solidarnej Polski imieniu wyciągnąć rękę do współpracy z prezydentem - zadeklarował podczas konwencji lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
Minister zaznaczył, że wierzy w to, iż wraz z prezydentem są w stanie zawrzeć porozumienie i kompromis. Szef resortu sprawiedliwości mówił również, że wcześniejsza propozycja reformy Krajowej Rady Sądownictwa, przewidująca dwie izby, jest lepszym rozwiązaniem, które stabilizuje sytuację systemu sądownictwa.
- Skoro pan prezydent proponuje jedną izbę to nie będziemy czynić z tego przeszkody dla zawarcia kompromisu. Znając swoje racje i argumenty szanujemy inny punkt widzenia i wrażliwość, bo najważniejszy jest wspólny cel: dobra zmiana w sądownictwie i ufam, że na zasadzie mądrego, dobrego kompromisu i porozumienia uda się ją zawrzeć - zaznaczył Ziobro.
- Nie ambicje osobiste się liczą, ale nasz wspólny cel - dodał.
Minister wylicza sukcesy
- Nie wstydzimy się naszych wartości, bronimy ich oraz interesu Polski na forum międzynarodowym; chcemy wspólnoty, ale pamiętamy, że naszym pierwszym zadaniem są zobowiązania wobec Polek i Polaków - mówił Ziobro.
Podkreślił, że dwa lata temu Solidarna Polska zdecydowała się połączyć z PiS i Polską Razem, tworząc Zjednoczoną Prawicę, by "dać nadzieję Polakom na lepsze życie”. Minister sprawiedliwości przypomniał, że 16 listopada minie połowa kadencji rządu.
- Cieszę się niezmiernie z tego, że Solidarna Polska jest częścią tego obozu wielkiej zmiany, tej ciężkiej pracy, którą wspólnie podjęliśmy w imię wartości i idei, które nas łączą - mówił Ziobro.
Wśród sukcesów rządu Ziobro wymienił m.in. program 500 Plus, podniesienie płacy minimalnej, spadek poziomu bezrobocia, zwiększenie wpływów do budżetu z tytułu ściągalności podatku VAT.