Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Łapiński: prezydent czeka na poprawki na piśmie. W najbliższym czasie kolejne spotkanie prezydent-prezes PiS

W Belwederze odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego, na prośbę prezesa PiS. Politycy dyskutowali na temat prezydenckich projektów ustaw ws. KRS i SN. - To była dobra rozmowa. W najbliższym czasie klub PiS zamierza zgłosić poprawki do prezydenckich projektów ustaw. Pan prezydent zadeklarował, że dopiero gdy dostanie poprawki na piśmie, wtedy się do nich odniesie. Przedstawił swoje warunki brzegowe. Niebawem będzie kolejne spotkanie z prezesem PiS - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

"Prezydent odniesie się do poprawek PiS, gdy dostanie je na piśmie"

Po godz. 19 zakończyła się dwugodzinna rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ws. prezydenckich projektów ustaw o KRS i SN.

- Rozmowa była bardzo dobra, w cztery oczy, dotyczyła oczywiście ustaw sądowych. W najbliższym czasie klub PiS zamierza zgłosić prezydentowi poprawki do jego ustaw, zanim będą procedowane w Sejmie - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Rzecznik podkreślił, że "prezes PiS przedstawił pewne założenia; prezydent zapozna się z nimi, gdy dostanie je na piśmie, czyli jasno i precyzyjnie zapisane, i dopiero wtedy wyrazi swoją opinię". Podkreślił, że dla Andrzeja Dudy, prawnika, istotne jest to, żeby poprawki do jego ustaw były właśnie na piśmie.

- Prezydent powtórzył, jakie są warunki brzegowe potrzebne do tego, by pod ustawami ws. KRS i SN znalazł się jego podpis. Podkreślił, że nie zrezygnuje z tego, żeby sędziów KRS wybierała w Sejmie większość ponadpartyjna. Drugim warunkiem brzegowym prezydenta jest kwestia przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku - powiedział Łapiński.

- Pan prezes też mówił panu prezydentowi o pewnych kwestiach, które były poruszane podczas ostatniego posiedzenia władz PiS, które odbyło się w tym tygodniu - dodał prezydencki rzecznik.

Z informacji przekazanych przez Łapińskiego wynika, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS, ale data i termin nie zostały jeszcze ustalone.

Slot

"Bliżej wypracowania wspólnej kompromisowej propozycji"

- Spotkanie przybliżyło do wypracowania wspólnej kompromisowej propozycji zmian w sądownictwie, niewykraczających poza pole zakreślone w projektach ustaw przesłanych do Sejmu przez prezydenta - ocenił w rozmowie z PAP Krzysztof Szczerski. Szef kancelarii prezydenta ocenił, że była to "dobra, merytoryczna rozmowa przede wszystkim o reformie KRS i SN, ale również o innych planowanych przez Prawo i Sprawiedliwość projektach legislacyjnych i politycznych".

Szczerski dodał, że w niedługim czasie rozmowy pomiędzy politykami będą kontynuowane, "po ocenie przez prezydenta ostatecznych projektów, które będą proponowane przez większość sejmową".
- Przed tymi uzgodnieniami prace parlamentarne się nie rozpoczną - zaznaczył.

- PiS poszedł na ogromne ustępstwa, jeśli chodzi o prezydenckie projekty dotyczące SN i KRS; piątkowa rozmowa dobrze wróży, wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek

Źródło: WP,PAP

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów